6 Դեկտեմբեր 2011 - 12:52 AMT
Երևանում 2 մլն դրամի համաձայնագիր է ստորագրվել Հարավարևելյան Եվրոպայի եվրոպական ֆոնդի (ՀԵԵՖ) և «Փոքր և Միջին բիզնեսի վարկավորման աջակցություն» ՓԲԸ-ի` Հայաստանի Կենտրոնական բանկի դուստր ընկերության միջև:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ԿԲ մամլո ծառայությունը, պայմանագրի համաձայն, միջոցներն ուղղվել են Հայաստանում ՀՀ դրամով փոքր և միջին ձեռնարկությունների վարկավորմանը: «Այն փաստը, որ Հայաստանի Կենտրոնական բանկը էական ներդրում է իրականացնում, մեծ վստահություն է ներշնչում Ֆոնդի և նրա երկրի տնտեսության զարգացման վրա հետագա դրական ազդեցության գործում», – ասել է Եվրոպական Ֆոնդի տնօրենների խորհրդի նախագահ դոկտոր Կլաուս Գլաուբիթթը:
ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանի խոսքով` հայկական երկու բանկեր` Կոնվերս բանկն ու Արարատ բանկը, արդեն իսկ միջոցներ են ներգրավել ֆոնդից փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորման նպատակով և ակնկալվում է, որ նորաստեղծ ֆինանսավորման պատուհանի շնորհիվ համագործակցող ֆինանսական ինստիտուտների թիվը կավելանա:

Европейский фонд Юго-Восточной Европы (EFSE) и дочерняя структура Центробанка Армении – ЗАО «Содействие кредитованию малого и среднего бизнеса» подписали кредитное соглашение на сумму в 2 млн евро.
Как сообщает пресс-службе ЦБ РА, средства будут направлены на создание Фондом финансового «окна» для содействия и стимулирования кредитования малого и среднего бизнеса в национальной валюте. «Тот факт, что Центральный банк Армении осуществляет значительный вклад, дает нам большую уверенность в отношении фонда и дальнейшего положительного воздействия на развитие экономики страны», – отметил председатель Совета директоров Европейского фонда Клаус Глаубитт.
По словам Артура Джавадяна, два армянских комбанка – Конверсбанк и Араратбанк, уже привлекли средства из Фонда для финансирования малого и среднего бизнеса и ожидают, что благодаря новосозданному финансовому «окну» увеличится количество сотрудничающих финансовых институтов.