Հայաստանը մշակել է էներգետիկայի զարգացման ռազմավարական ծրագիր, որում առանցքային տեղ ունի միջուկային էներգետիկայի զարգացման ծրագիրը: «Միայն ԱԷԿ-ի առկայությունը բազային էլեկտրաէներգիայի արտադրման կառուցվածքում մեզ թույլ կտա պահպանել երկրի էներգետիկ անվտանգության պահանջված մակարդակը»,- ասել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը` ելույթ ունենալով Ատոմային էներգետիկայի անվտանգության խորհրդի 12-րդ նիստում:
Նրա խոսքով` նոր էներգաբլոկի ներդրման ժամկետների ուշացման դեպքում, Հայաստանը ստիպված կլինի լուծել ԱԷԿ-ի 2-րդ գործող էներգաբլոկի ժամկետների երկարացման խնդիրը: Այդ կապակցությամբ նա հիշեցրել է, որ 2011թ. ապրիլին պլանավորած «Հայաստանի նոր միջուկային էներգաբլոկը. ներդրումային հնարավորություններ» միջազգային համաժողովը տեղափոխվեց Ճապոնիայում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի և ցունամիի պատճառով: Ինչպես նշել է նախագահը, դա հնարավորություն տվեց միջուկային միջազգային ընկերակցությունների հետ ուշադիր ուսումնասիրել Ֆուկուսիմա ԱԷԿ-ի վթարի հետևանքները և հաշվի առնել նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման հարցում անվտանգության պահանջների հնարավոր փոփոխությունները:
Ըստ 2010թ. օգոստոսին ՀՀ և ՌԴ կառավարությունների միջև «ՀՀ տարածքում միջուկային նոր էներգաբլոկի կառուցման վերաբերյալ» ստորագրված համաձայնագրով Ռուսաստանը նախագծում մասնակցում է որպես ներդնող, և նրա ներդրումները կհամապատասխանեն «միջուկային կղզյակ»-ի համար մատակարարվող սարքավորումների արժեքին: ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել ռուսական ԱԷԿ-92 նախագծին՝ որպես միջուկային նոր էներգաբլոկի նախագիծ: «Մենք արդեն ավարտել ենք Հայաստանում նոր միջուկային էներգաբլոկների կառուցման տեխնիկական-տնտեսական հիմնավորման մշակման աշխատանքները: Կցանկանայի հատուկ ուշադրություն դարձնել ՄԱԳԱՏԷ-ի օգնությանը` ՀԱԷԿ-ի հարթակի սեյսմիկ վերագնահատման հաշվետվությունների փորձագիտության կազմակերպման հարցում: Այդ աշխատանքը կարևոր է ինչպես գործող միջուկային բլոկի սեյսմիկ անվտանգության, այնպես էլ մեր Հանրապետությունում միջուկային նոր էներգաբլոկի կառուցման նախագծի իրագործման համար»,- ասել է նա:
Ներկայումս գործում է ԱԷԿ միայն երկրորդ բլոկը` 407,5 ՄՎտ հզորությամբ: Հայաստանը պատրաստվում է նար ատոմակայան կառուցել ներկայիս ՀԱԷԿ տեղում: Առայժմ խոսքը գնում է 1000 ՄՎտ հզորությամբ մեկ էներգաբլոկի կառուցման մասին: Հայաստանի Էներգետիկայի նախարարության տվյալներով, նախագծի արժեքը կարող է կազմել 5-6 մլրդ ԱՄՆ դոլար:

Армения разработала стратегическую программу развития энергетики, где особое место уделяете ядерной энергетики. «Только наличие АЭС в производстве базовой электроэнергии позволит нам сохранять энергетическую безопасность Армении на требуемом уровне», – сказал президент Армении Серж Саргсян, выступая на 12-ом заседании Совета по безопасности атомной энергетики.
По его словам, в случае отсрочки сроков внедрения нового энергоблока, Армения будет вынуждена решить вопрос продления сроков эксплуатации второго действующего энергоблока АЭС. В связи с этим он напомнил, что Армении пришлось перенести проведения конференции для поисков инвестора по строительству нового энергоблока, которая была запланирована на апрель 2011 года из-за ситуации на японской Фукусиме. Как отметил президент, это позволило еще раз переоценить требования безопасности для строительства нового энергоблока.
Согласно подписанным договорам между правительством Армении и «Росатомом», ядерный островок новой атомной станции Армении будет строить российский концерн «Атомстройэкспорт» с применением реакторной установки для проекта АЭС-92. «Мы уже завершили ТЭО строительства в Армении нового энергоблока, а оценка миссии МАГАТЭ еще раз подтверждает правильность выбора территории для строительства нового энергоблока», – сказал он.
В настоящее время функционирует только второй блок АЭС мощностью 407,5 МВт. Армения собираются построить новую атомную станцию на месте нынешней ААЭС. Пока речь идет о строительстве одного энергоблока мощностью 1000 МВт. По данным Минэнерго Армении, стоимость проекта может составить 5-6 млрд долларов США.