7 Դեկտեմբեր 2011 - 10:06 AMT
Հայաստանի ձվի շուկայում ամանորյա իրարանցում չի սպասվում, ինչպես անցած տարի, հայտարարել է շուկայագետ, «Լուսակերտի տոհմային թռչնաբուծարան» ԲԲԸ նախկին տնօրեն Մինասե Եփրեմյանը: «Անցած տարվա փորձը ստիպեց ինչպես պետական կառույցներին, այնպես էլ տնտեսվարող սուբյեկտներին ավելի ուշադիր լինել նախաամանորյա իրարանցման հանդեպ»,-ընդգծել է նա դեկտեմբերի 7-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Նրա խոսքով, մասնավորապես, Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունը հոգացել է նախատոնական շրջանում ձվի արտադրության և ներկրման ծավալների մեծացման մասին: Այսօրվա դրությամբ, պահեստավորվել է մոտավորապես 5 մլն ձու, այդ թվում նաև ներկրված, ինչին նպաստել է նաև անցակետային համակարգի՝ առանց խոչընդոտների աշխատանքը: Մարքեթոլոգի խոսքով, հայկական շուկայում 2 ամսվա պահանջարկը կազմելու է մոտավորապես 60-70 միլիոն: Ծրագրվում է, որ դեկտեմբերին արտադրվելու է մոտավորապես 35 մլն ձու, ինչպես նաև ներկրվելու է մոտավորապես 5 մլն: «Իրարանցումը մենք ինքներս ենք ստեղծում, կարիք չկա գնել և պահել նման քանակություն»,- հավելել է նա:
2010թ դեկտեմբերի 25 հետո Երևանի խանութներում խոշոր ձվերը դարձել էին դեֆիցիտային ապրանք, իսկ եթե հայտնվում էին վաճառասեղանին, ապա նրանց գնային տատանումը 70-80 դրամ էր, իսկ երբեմն հասնում էր 120 դրամի:
Անդրադառնալով ձվի գներին, որոնք որոշ վաճառակետերում արդեն բարձրացել են (№3 նախկինում արժեր 60 դրամ, իսկ այժմ այդ նույ գումարով կարելի է գնել №2), Մինասե Եփրեմյանը նշել է, որ շուկայում թանկացման միտում չի դիտվում՝ չհաշված առանձին վաճառակետերի սպեկուլյացիաները:
Հայաստանի տնտեսական մրցունակության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը 2010թ մարտի 30 100 մլն դրամով տուգանել է «Լուսակերտի» թռչնաֆաբրիկային, որին բաժին է հասնում շուկայի 26,06%, դեֆիցիտի ստեղծման նախադրյալների ստեղծման համար:
Խոսելով հակամենաշնորհային մարմնի աշխատանքի մասին, Մինասե Եփրեմյանն ասել է, որ ցանկացած երկրում գործողությունները կրում են քաղաքականացված բնույթ և խոչընդոտում են առևտրին:
Հայկական շուկայում գործում է ձվի արտադրության 6 խոշոր սուբյեկտ՝ «Երևանի թռչնաֆաբրիկան», «Լուսակերտի» թռչնաֆաբրիկան, «Արզնու տոհմային թռչնաբուծարանը», «Արաքս» թռչնաֆաբրիկան, «Աշտարակի թռչնաբուծարանը» և Լուսակերտի «Հարություն» թռչնաֆաբրիկան», որոնք միասին զբաղեցնում են շուկայի 95%:

7 Декабрь 2011 - 10:06 AMT
Новогоднего ажиотажа на рынке яиц в Армении, аналогично прошлогоднему, не будет, заявил маркетолог, экс-генеральный директор ООО «Лусакертская племенная птицефабрика» Минасе Епремян. «Прошлогодний опыт заставил как госструктуры, так и хозяйствующих субъектов более внимательно относится к предновогоднему ажиотажу», – подчеркнул он 7 декабря на пресс-конференции в Ереване. По его словам, в частности, Министерство сельского хозяйства Армении позаботилось об увеличении объемов производства и импорта яиц в предновогодний период. На сегодняшний день уже складировано порядка 5 млн. штук яиц, в том числе и импортированных, чему также способствовала беспрепятственная работа Таможенных органов. По данным макретолога, спрос на два месяца на армянском рынке составляет порядка 60-70 млн. шт. яиц, планируется, что в декабре будет произведено порядка 35 млн. шт, а также импортировано порядка 5 млн. шт. яиц. «Ажиотаж создаем мы сами, не стоит покупать в таком количестве и хранить», – добавил он.
После 25 декабря 2010 года куриные яйца в магазинах Еревана стали дефицитным продуктом, а если они и появлялись на прилавках, то их розничная стоимость составляла порядка 70-80 драмов, а иногда доходила и до 120 драмов.
Касаясь цен на яйца, которые в некоторых пунктах розничной торговли уже повысились (№3 раньше стоил 60 драмов, а сейчас за эту же сумму можно купить №2), Минасе Епремян отметил, что на рынке не наблюдается тенденции роста цен, не считая возможных спекуляций в отдельных торговых точках.
Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении 30 марта 2010 года оштрафовала птицефабрики «Лусакерт», на долю которой приходится 26,06% рынка, на 100 млн. драмов за создание предпосылок дефицита.
Говоря о работе антимонопольного органа, Минасе Епремян сказал, что в любой стране его действия носят политизированный характер и препятствуют торговле.
На армянском рынке производства яиц действует шесть крупных субъектов – «Ереванская птицефабрика», птицефабрика «Лусакерт», «Арзнийская племенная птицефабрика», «Птицефабрика Аракс», «Птицефабрика Аштарак» и «Лусакертская фабрика «Арутюн»», которые вместе занимают 95% рынка.