Դեկտեմբերի 12-15-ը Հայաստանում կլինի Եվրոպական ներդրումային բանկի պատվիրակությունը, որոնց ներկայացուցիչների հետ կքննարկվեն հայ-վրացական սահմանի երեք՝ Բագրատաշենի, Գոգավանի և Բավրայի հսկիչ անցակետերի արդիականացման հարցը: Դեկտեմեբրի 8-ին կառավարության նիստում այդ մասին հայտնեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը՝ հավելելով, որ ներդրումների հարցը կքննարկվի նաև Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի արդեն 2012թ. առաջին եռամսյակում մեկնարկեն շինարարական աշխատանքները:
Հայաստանի կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշել է Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի Բագրատաշենի, Շիրակի մարզի Բավրայի և Լոռու մարզի Ձորամուտի (գյուղ Գոգավան) գյուղական համայնքների, քաղաքացիների և իրավաբանական անձանց սեփականությունը հանդիսացող հողամասերի նկատմամբ բացառիկ՝ գերակա հանրային շահ ճանաչելու և հողերի կատեգորիան փոխելու մասին:
Առաջիկա 2 տարում 42 մլն եվրո կներդրվի վերոնշյալ երեք անցակետերը եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցնելու համար:

С 12 по 15 декабря в Армении будет находиться делегация Европейского инвестиционного банка, с представителями которой будут обсуждены вопросы финансирования программы модернизации трех контрольно-пропускных пунктов на армяно-грузинской границы – Баграташен, Гогаван и Бавра. Об этом 8 декабря в ходе заседания правительства сообщил премьер-министр Армении Тигран Саркисян, добавив, что инвестиционный вопрос будет обсужден также и с представителями Европейского банка реконструкции и развития, чтобы уже в первом квартале 2012 года приступить к строительным работам.
Правительство Армении на сегодняшнем заседании приняло решение, согласно которому будет изменена категория земель и признана имеющей приоритетное общественное значение сельских общин, граждан и собственности юрлиц на территории Баграташена в Тавушской области, Бавры Ширакской области, села Гогаван Лорийской области. В ближайшие два года порядка 42 млн евро будет инвестировано на приведение в соответствие трех КПП лучшим европейским стандартам – Гогаван, Бавра и Баграташен.