Այսօր կայացած «Կիբերանվտանգությունը և կիբերհանցավորության վիճակը ՀՀ-ում» կոնֆերանսի առաջին կեսին ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ 1-ին վարչության բարձր տեխնոլոգիաների ոլորում կատարվող հանցագործություններրի դեմ պայքարի բաժնից Անդրեյ Յաշչյանը ներկայացրեց Հայաստանում տարածված կիբերհանցագործությունների հանցատեսակները և դրանց դեմ պայքարի մեթոդները:
Նրա խոսքով ինչպես ամբողջ աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանում ինտերնետը գնալով մարդկանց կյանքում ավելի մեծ դեր է խաղում և դրա հետ զուգահեռ մեծանում են կիբերհանցագործությունները: Ըստ ՀՀ ոստիկանության կիբերհանցագործությունների դեմ պայքարի բաժնի տվյալների, Հայաստանում լայն տարածում ունի համակարգչային տեղեկություններին ապօրինի տիրանալու հանցատեսակը:
«Համակարգչային տեղեկություններ են համարվում կրեդիտ քարտի ժապավենի մեջ պահպանվող տեղեկությունները ընդհուպ մինչև բջջային SIM քարտի տեղեկատվությունը: Դրանք պատճենահանելու փորձերը հանցանք են համարվում»,-նշեց Անդրեյ Յաշչյանը:
Ըստ նրա, Հայաստանում կիբերհանցագործությունների տարածված հանցատեսակներից է նաև վնասակար ծրագրերի մշակումը և տարածումը:
«Հայաստան ներկրում են համակարգչային ծրագրերով սկավառակներ, որոնք պարունակում են վիրուսներ: Հանցանք է համարվում նաև վնասակար այն ծրագրերի օգտագործումը, որոնք նպատակ ունեն այլ սարքավորումների մեջ մուտք գործել»,- ասաց Անդրեյ Յաշչյանը և շարունակեց ներկայացնել Հայաստանում վերջին շրջանում առավել լայն տարածում գտած կիբերհանցագործությունների պոռնկագրական բնույթի նկարներ, ֆայլերի տարածումը:
«Պոռնկագրական բնույթի բովանդակություն հատկապես տարածվում են սոցիալական ցանցերում: Տարբեր անձինք բացում են անհատական էջեր և տարածում նմանատիպ նկարներ: Շատ հաճախակի դա կատարվում է այլ՝ երրորդ անձի անունով` վերջինիս վարկաբեկելու նպատակով»,-ասաց նա և հավելեց, որ տարածված հանցատեսակ է նաև սոցիալական ցանցերում շորթումը և սպառնալիքը: Այն է, երբ կրկին սոցցանցերում այլոց անուններով էջեր են բացում, պոռնկագրական նկարներ տարածում և ապա գումար պահանջում էջի վերացման դիմաց:

8 Декабрь 2011 - 08:17 AMT
8 декабря состоялась конференция на тему “Кибербезопасность и состояние киберпреступности в РА”, в первой половине которой Андрей Яшчян из отдела по борьбе с преступлениями в сфере высоких технологий ГУБОП Полиции РА рассказал о видах киберпреступлений и методах борьбы с ними.
По его словам, как и во всем мире, в Армении Интернет с каждым днем начинает играть в жизни людей все большую роль, а наряду с этим растет и число киберпреступлений. Согласно данным отдела по борьбе с преступлениями Полиции РА, в Армении очень распространено незаконное присвоение компьютерной информации.
“Компьютерной информацией считаются хранящиеся в ленте кредитной карточки сведения вплоть до информации мобильной SIM-карты. Попытка их копирования является преступлением”, – отметил Андрей Яшчян.
По его словам, еще одном видом киберпреступлений является разработка и распространение вредоносных программ.
“В Армению ввозятся диски с компьютерными программами, которые содержат вирусы. Преступлением является и использование вредоносных программ, которые нацелены попасть в другие устройства”, – сказал Андрей Яшчян, добавив, что в Армении в последнее время появился еще один вид киберпреступлений, связанный с распространением порнографических фотографий и файлов.
“Больше всех порнография распространена в социальных сетях. Некоторые пользователи открывают личные страницы и распространяют подобные фотографии. Зачастую все это делается от имени третьего лица, с целью скомпрометировать его”, – сказал он и добавил, что шантаж и угрозы в социальных сетях также очень распространены.