8 Դեկտեմբեր 2011 - 09:19 AMT
Հայաստանի խորհրդարանը դեկտեմբերի 8-ին 66 «կողմ» և 2 «դեմ»ձայների հարաբերակցությամբ քվեարկել է Հայաստանի 2012թ պետբյուջեի ընդունման օգտին: Ընդ որում, ընդդիմադիր խորհրդարանական «Ժառանգության» և Դաշնակցության խմբակցություններն ընդհանրապես քվեարկությանը չեն մասնակցել:
Համաձայն Հայաստանի 2012թ պետբյուջեի վերջնական տվյալների, եկամտային մասը կկազմի 911.6 մլրդ դրամ, , ծախսայինը՝ 1044.1 մլրդ դրամ, դեֆիցիտը՝ 132.5 մլրդ դրամ: ՀՆԱ-ի նկատմամբ դեֆիցիտի հարաբերությունը կանխատեսվում է 3,1%՝ 2011թ ծրագրված 3,95%-ի դիմաց:
Բացի այդ, հարկային եկամուտների 2011թ 101 մլրդով բարձրացման նպատակով խորհրդարանը որոշում է կայացրել հարկային բարեփոխումների օրենսդիր փաթեթը ընդունելու մասին:
2012թ Հայաստանի էկոնոմիկայի աճը ծրագրվում է 4,2% մակարդակի վրա, գնաճը նախատեսվում է 4%ի սահմաններում՝ (պլյուս-մինուս 1.5%):

Парламент Армении 8 декабря 66 голосов «за», 2 «против» проголосовал за принятие государственного бюджета Армении на 2012 год. При этом оппозиционные парламентские фракции «Наследие» и Дашнакцутюн вообще не приняли участие в голосовании.
Согласно окончательному варианту госбюджета Армении на 2012 год, доходная часть составит 911,6 млрд. драмов, расходная часть – 1044,1 млрд. драмов, а дефицит – 132,5 млрд. драмов. Показатель соотношения дефицита к ВВП прогнозируется в размере 3,1% против запланированного на 2011 год 3,95%.
Помимо этого, с целью обеспечения роста налоговых поступлений в 2012 году на 101 млрд. драмов парламент принял сопровождающий законодательный пакет налоговых реформ.
В 2012 году рост экономики Армении запланирован на уровне 4,2%, инфляция предусмотрена в пределах 4% (плюс-минус 1.5%).