ՌԴ իշխող կուսակցության՝ «Միասնական Ռուսաստան»-ի («Եդինայա Ռոսիա») կայքը ենթարկվել է հաքերային հարձակման։ Այս մասին հայտնում է կուսակցության մամլո ծառայության ղեկավար Օլգա Պորտնովան, գրում է Lenta.ru-ն։
«Այս պահին մեր ադմինիստրատորները անջատել են կայքը»,- հայտնել է նա։ Ըստ նրա՝ հաքերները փորձել են մուտք գործել կայք և վերացնել կայքի պարունակությունը։ «Ընդ որում, երբ ադմինիստրատորները միացնում են կայքը, այդ հարձակումները նորից են սկսվում»,-հավելել է Օլգա Պորտնովան։
Դեկտեմբերի 4-ին Ռուսաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ մի շարք հաքերային հարձակումների են ենթարկվել անկախ լրատվամիջոցների կայքեր։ Դադարել են աշխատել՝ Slon.ru-ն, «Эхo Москвы»-ն, The New Times-ը և անգամ դիտորների ասոցացիայի կայքը՝ «Голос»-ը։
Այս դեպքերից մի քանի օր առաջ հաքերային հարձակումների էր ենթարկվում նաև ռուսական LiveJournal բլոգային հարթակը, որին հաջողվեց վերականգնել աշխատանքը
Պետք է նշել, որ անգամ դեկտեմբերի 1-ին «Коммерсантъ» թերթի կայքն էին կոտրել՝ տեղադրելով այնտեղ ՌԴ գործող նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի նկարը՝ «Միասնական Ռուսաստան» կուսակցության դրոշի հետ միասին։

9 Декабрь 2011 - 10:37 AMT
Сайт фракции "Единая Россия" подвергся хакерской атаке. Об этом сообщила руководитель пресс-службы фракции Ольга Портнова, пишет Lenta.ru.
"В настоящее время сайт отключен нашим системным администратором", – заявила Портнова. Она уточнила, что злоумышленники попытались вскрыть и уничтожить данные, размещенные на сайте. "Причем, как только системный администратор включает сайт, эти попытки возобновляются с новой силой", – сообщила представитель пресс-службы.
В день голосования на выборах в Госдуму РФ – 4 декабря – массированным атакам хакеров подвергся ряд сайтов независимых СМИ. Перестали работать страницы "Эха Москвы", Slon.ru, "Большого города", The New Times, а также "Карта нарушений" и сайт ассоциации наблюдателей "Голос".
Несколькими днями ранее о начавшейся DDoS-атаке сообщило руководство блогохостинга LiveJournal, которому, впрочем, удалось отбить атаку и возобновить работу сайта.
Также 1 декабря хакеры взломали сайт газеты "Коммерсантъ", разместив на нем изображение медведя с флагом "Единой России", висящего на Спасской башне, и текст с призывом прийти на "народный сход против фальшивых выборов".