9 Դեկտեմբեր 2011 - 14:42 AMT
Հայաստանն ու Լիբանանը մտադիր են տրանսպորտային կապ հաստատել փոխադարձ այցելությունների ակտիվացման համար, որոնք կնպաստեն առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը: Այդ մասին դեկտեմբերի 9-ին Լիբանանի զբոսաշրջության նախարար Ֆեդի Աբուդի և Լիբանանի արդյունաբերության նախարար Վրեժ Սաբունջյանի հետ Երևանում կայացած համատեղ մամալո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: Ըստ նրա, անհրաժեշտ է ուղիղ չվերթեր կազմակերպել առնվազն շաբաթական երկու անգամ:
Այսօրվա դրությամբ երկրում գործում է շուրջ 130 համատեղ հայ-լիբանանյան ձեռնարկություն, ներդրումները գերազանցում են ավելի քան 200 մլն դոլարը, հիմնականում, դա հեռահաղորդակցությունների ոլորտն է: «Ապրանքաշրջանառությունը երկների միջև մեծ չէ, սակայն կան աճի դրական տեմպեր»,-ասել է նա: Այդ առնչությամբ Տիգրան Դավթյանը հավելել է, որ լիբանանյան կողմին ներկայացվեցին ձմեռային զբոսաշրջության հնարավորությունները, Հայաստանում գործող հյուրանոցները, գնացուցակը, որոնք, ի դեպ, ավելի մատչելի են, քան Լիբանանում: Նախարարը նաև հավելեց, որ կողմերը կաշխատեն առևտրի ռեժիմի պարզեցման վրա, ներկայացվեցին լիբանանյան ընկերությունների մասնակցության հեռանկարները Հայաստանի ազատ տնտեսական գոտներին:
Իր հերթին Վրեժ Սաբունջյանը նշեց, որ Հայաստանը մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում Լիբանանի համար գործարար հարաբերությունների զարգացման առումով՝ հավելելով, որ ազգային ավիափոխադրողը կաշխատի չվերթերի ավելացման ուղղությամբ:
Անդրադառնալով զբոսաշրջության ոլորտին՝ Ֆեդի Աբուդը նշել է, որ Հայաստանում սպասարկման ոլորտը ամենաբարձր մակարդակում է: Նա կարևորեց նաև գործարարների հանդիպումների կազմակերպումը Բեյրութում ու Երևանում:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել Լիբանանի նախագահ Միշել Սուլեյմանը: Այցի ընթացքում Սուլեյմանը կհանդիպի նաև օրենսդիր և գործադիր մարմինների ղեկավարների, ինչպես նաև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հետ: Այցի շրջանակում արդեն համագործակցության 7 համաձայնագիր է ստորագրվել տարբեր ոլորտներում:

Армения и Ливан намерены наладить транспортную связь для активизации взаимных посещений, которые будут способствовать развитию торгово-экономических отношений. Об этом 9 декабря в Ереване на совместной пресс-конференции с участием министра туризма Ливана Феди Аббоудом и министра промышленности Ливана Врежем Сабунджаном сказал министр экономики Армении Тигран Давтян. По его словам, есть необходимость в организации прямых рейсов как минимум два раза в неделю.
На сегодняшний день в стране действует порядка 130 совместных армяно-ливанских предприятий, инвестиции превышают более 200 млн долларов, в основном это сфера телекоммуникаций. «Товарооборот между странами небольшой, но отмечены положительные темпы роста», – подчеркнул он. В связи с этим Тигран Давтян добавил, что ливанской стороне были представлены возможности зимнего туризма, действующие в Армении гостиницы, расценки, которые, кстати, дешевле, чем в Ливане. Глава министерства также добавил, что стороны будут работать над упрощением торгового режима с целью стимулирования беспошлинной торговли, были представлены и перспективы участия ливанских компаний в организации свободных экономических зон на территории Армении. В свою очередь, Вреж Сабунджан подчеркнул, что Армения представляет большой интерес для Ливана в плане развития бизнес-отношений, добавив, что со стороны национального авиаперевозчика страны будут предприняты усилия для организации этих рейсов.
Касаясь перспектив развития туризма и действующего в стране инвестиционного поля, Феди Аббоуд подчеркнул, что в Армении сфера обслуживания находится на высшем уровне, а армяне славятся во всем мире уровнем своего развития. Он также придал важность организации встреч в узком формате для бизнесменов в Бейруте или Ереване.
По приглашению президента Армении Сержа Саргсяна с официальным визитом в Армению прибыл президент Ливана Мишель Сулейман. В ходе визита Сулейман также встретился с руководителями законодательных и исполнительных органов, а также с Католикосом Всех Армян Гарегином II. В рамках визита уже подписано 7 соглашений в различных сферах, среди них 4 касаются сферы сотрудничества Министерства экономики Армении, Министерства промышленности и туризма Ливана, в том числе в сфере туризма, контроля качества и стандартов.