10 December 2011 - 09:29 AMT
Այսօր Դիլիջանում մեկնարկել է առանց փողկապների «ՏՀՏ լիդերների հանդիպումը»: Հանդիպման թեման է «էլեկտրոնային առևտրի խնդիրները Հայաստանում»:
Հանդիպումը բացեց ԻՏՁՄ նախագահ Հովհաննես Ավոյանը: «Եթե Հայաստանում ունենանք էլեկտրոնային առևտուր, կկարողանանք տնտեսության մեջ ակնկալել ապագա զարգացումներ»,-նշեց նա:
Հանդիպման սկբում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի խորհրդական Վահե Դանիելյանը համառոտ ներկայացրեց էլեկտրոնային առևտրի խնդիրները և առաջարկված լուծումները, որը ստեղծել է ՀՀ վարչապետի հրամանագրով ստեղծված էլեկտրոնային առևտրի հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովը:
Խնդիրների ներկայացումից հետո հանդիպման մասնակիցները անցել են մաքսային և հարկային դաշտում այն խնդիրների ակտիվ քննարկման, որոնք խոչընդոտում են էլեկտրոնային առևտրին:
Խոսելով մեծածախ առևտրի մասին, Վահե Դանիելյանը նշեց, որ մաքսային ոլորտում օնլայն առևտրին խոչնդոտում է երկու փաստ. «Նախ այն, որ մաքսայինը օգտվում է երկու օպերատորներից և բոլորը չեն կարող միանալ մաքսայինի ցանցին: Երկրորդ խոչընդոտն այն է, որ անգամ միանալուց հետո էլ, երբ մաքսային ձևակերպում ես անում, չես կարողանա ձևակերպում անել, եթե հավատարմագրված չես»:
Քննարկմանը մասնակցիների կողմից առաջարկ հնչեց ստեղծել ինտերնետային համակարգ՝ ArCa-ի պես, որին կարողանան գրանցումով միանալ բոլորը: Բացի դրանից էլեկտրոնային հայտարարագրման առաջարկ եղավ:
Ըստ Overall Solutions ընկերության տնօրեն Դավիթ Քոթանյանի, նման համակարգի դեպքում հնարավոր է ապահովել անվտանգությունը:
Քննարկումը շարունակվում է: Այսօր քննարկվելու են էլեկտրոնային առևտրի հետ կապված վճարային և բանկային խնդիրները:
Հանդիպումը կազմակերպել է ԻՏՁՄ-ն ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության աջակցությամբ:
Մասնակցում են ավելի քան 60 ներկայացուցիչներ «Հայփոստից», ՀՀ մաքսային ծառայությունից, Էկոնոմիկայի նախարարությունից և այլ կառույցներից և ընկերություններից:

10 декабря в Дилижане стартовала “Встреча лидеров ИТТ” “без галстуков”. Тема встречи – “Проблемы электронной торговли в Армении”.
Встречу открыл председатель Союза предприятий информационных технологий (СПИТ) Ованнес Авоян: “Если в Армении будет развита электронная торговля, мы сможем ожидать стремительного развития экономики”.
В начале встречи советник министра экономики РА Ваге Даниэлян кратко представил задачи электронной торговли, а также предложенные созданной по приказу премьер-министра РА межведомственной комиссией по вопросам электронной торговли решения этих задач.
Затем участники встречи перешли к активному обсуждению других задач в таможенной и налоговой сфере, препятствующих развитию электронной торговли.
Говоря об оптовой торговле, Ваге Даниэлян отметил, что развитию онлайн-торговли мешают два фактора таможенной сферы: “Во-первых, таможня пользуется услугами двух операторов, это значит, что не все могут подключиться к сети таможни. Во-вторых, еще одним препятствием является то, что после подключения невозможно оформление бумаг, если ты не аккредитован”.
Участники предложили создать Интернет-систему наподобие ArCa, к которой могут подключиться все зарегистрировавшиеся пользователи.
По словам директора компании “Overall Solutions” Давида Котаняна, с помощью подобной системы можно легко обеспечить безопасность процесса электронной торговли.
Обсуждения продолжаются.
Встреча организована Министерством экономики РА при содействии филиала компании “Counterpart International” в Армении.
Участие во встрече принимают более 60 представителей “Айпоста”, таможенной службы РА, Министерства экономики РА, а также других структур и компаний.