«Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցում ընթացող ԱՊՀ երկրների «Բարձր տեխնոլոգիաներ և ինտերնետ հաղորդակցություն» խորագրով ամենամյա համաժողովին «ԱՊՀ երկրներում հեռահաղորդակցության զարգացման մասին» շնորհանդեսով ներկայացավ ComNews Research-ի վերլուծաբան Մարիա Կորոբկովան:
«Հեռահաղորդակցության ծառայություններ ասելով, հասկանում ենք թե՛ բջջային կապը, թե՛ ֆիքսված հեռախոսները, թե՛ ամպային տեխնոլոգիաները, թե՛ վճարովի հեռուստատեսությունը և այլն: Սակայն բոլոր երկրներում էլ շուկայում գերիշխողը բջջային կապն է»,-նշեց նա:
Ըստ Մարիա Կորոբկովայի ներկայացրած ComNews Research-ի տվյալների, Հայաստանում վերջին երեք տարիներին գրանցվել է բաժանորդների 65% աճ: Նրա խոսքով, ԱՊՀ երկրներում գրանցվել է միջինում բաժանորդային բազայի 35.7% աճ: «2008-2010թթ-ին Հայաստանում կար 3.87 մլն բաժանորդ, իսկ արդեն 2011-ին մեր տվյալները ցույց են տալիս 4.1 մլն բաժանորդ: «Շատերն ասում են, բջջային ծառայություների ավելացումը կապված է տեղանքի բնակչության քանակից, սակայն դա այդպես չէ, դա կախված է ներդրումներից»,-կարծում է Մարիա Կորոբկովան:
Բջջային կապի ծառայությունների եկամուտները նվազել են 47.6%-ով, եթե 2008-ին դրանք կազմում էին 243 միլիոն դոլար, ապա 2011-ին այս թիվը կազմում է 140 միլիոն դոլար:
Չնայած եկամուտը նվազել է, սակայն 2010-ին Հայաստանում բջջային բաժանորդներն 21.9%-ով ավելի երկար են խոսել բջջայինով, քան նախորդ երկու տարիներին: Ըստ ComNews Research-ի վիճակագրության, Հայաստանում 2010-ին մեկ բաժանորդը ամսական խոսում է 265 րոպե, երբ 2008-ին այս թիվը կազմում էր 179 րոպե: Այս ցուցանիշի աճը պայմանավորված է 1 րոպեի դիմաց վճարի տարեցտարի նվազման հետ:
Համաժողովի կազմակերպիչն է «ԱրմենՏել» ընկերությունը: Համաժողովին մասնակցում են լրագրողներ վեց երկրներից՝ Հայաստանից, Վրաստանից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Տաջիկիստանից և Ուզբեկստանից: Բանախոսներն են՝ Մարիա Կորոբկովան ComNews Research-ից, «Վեդոմոստի» թերթից Քսենիա Բոլեցկայան, nomobile.ru ծրագրի ղեկավար Նիկոլայ Տուրուբարը և գրող, արձակագիր, բլոգեր Լեոնիդ Կագանովը։

На ежегодном форуме стран СНГ “Высокие технологии и Интернет-коммуникации”, проходящем в Ереване в гостинице “Армения Мариотт”, с презентацией на тему “О развитии телекоммуникаций в странах СНГ” выступила аналитик компании “ComNews Research” Марина Коробкова.
“Говоря о телекоммуникациях, мы подразумеваем и мобильную связь, и фиксированную, и облачные технологии, и платное телевидение и др. Однако, во всех странах мобильная связь является преобладающей на рынке ИТТ”, – отметила она.
Согласно данным “ComNews Research”, представленным Мариной Коробковой, в Армении в течение последних трех лет зарегистрирован 65-процентный рост числа абонентов. По ее словам, в странах СНГ в среднем зарегистрирован 35,5-процентный рост абонентской базы.
В 2008-2010 годы в Армении было зарегистрировано 3,87 млн абонентов, а уже в 2011 году этот показатель возрос до 4,1 млн абонентов.
“Многие говорят, что рост мобильных услуг связан с численностью местного населения, однако, это не так, он зависит от инвестиций”, – считает Марина Коробкова.
Прибыль услуг мобильной связи снизилась на 47,6%, если в 2008 году она достигала 243 млн долларов, то в 2011 году составила всего 140 млн.
Несмотря на снижение прибыли, мобильные абоненты в Армении на 21,9% стали дольше говорить по телефону, чем в предыдущие два года. Согласно статистике “ComNews Research”, в Армении каждый абонент разговаривает 265 минут ежемесячно, в то время как в 2008 году это число составляло 179 минут. Рост этого показателя связан со понижением оплаты за минуту разговора с каждым годом.
Организатор форума – компания “АрменТел”. В мероприятии принимают участие журналисты из шести стран: Армении, Грузии, Казахстана, Киргизии, Таджикистана и Узбекистана.
Докладчики форума – Марина Коробкова из “ComNews Research”, Ксения Болецкая из газеты “Ведомости”, руководитель программы nomobile.ru Николай Турубар и писатель, публицист, блогер Леонид Каганов.