12 Դեկտեմբեր 2011 - 13:33 AMT
«Կասպերսկու լաբորատորիայի» մամլո ծառայությունից տեղեկացնում են, որ լաբորատորիան կատարել է 2011-ի վիճակագրության նախնական հաշվարկներ և նաև որոշ կիբերկանխատեսումներ արել գալիք տարվա համար։«Կասպերսկու լաբորատորիայի» վերլուծաբանները նշել են, որ 2011-ին վերաբերող իրենց կանխատեսումները բավականաչափ ճիշտ են եղել։ 2011-ը եղել է կիբերվտանգներով լի.վտանգված են եղել թե՛ անհատ օգտագործողները, թե՛ կորպորատիվ սեկտորը։ 2011-ին կիբերհանցագործները շարունակել են գումարներ վաստակել անօրինական ավանդական մեթոդներով՝ տրոյան վիրուսները տարածելով բանկային ծրագրերում։ Տարին աչքի է ընկել նաև բազմաքանակ DDoS հարձակումներով։ Նմանատիպ գործունեությամբ աչքի են ընկել Anonymous և LulzSec հաքերային խմբավորումները։
Բջջային սարքերի համար նախագծված վտանգավոր ծրագրերի պատմության մեջ 2011-ը կարելի է համարել ամենահետաքրքիրը և նշանակալիցը, այսպես են կարծում «Կասպերսկու լաբորատորիայի» վերլուծաբանները։ Նրանք նշում են, որ այդ ծրագրերը հիմնականում գրված էին տարվա առաջատար Android օպերացիոն համակարգի համար։
Սակայն տարվա ամենաքննարկվող թեմաներն էին հարձակումները կորպորատիվ մեծ ընկերությունների և կառավարական կայքերի վրա։ Ամենամեծ աղմուկն էին բարձրացրել Sony, Mitsubishi, HBGary ընկերությունների ցանցերի վրա հարձակումները և ԱՄՆ-ի սենատի և ԿՀՎ-ի վրա և իտալական ոստիկանության սերվերներին ուղղված հարձակումները։ Ամենավնասակար և հայտնի ծրագիրը Duqu էր, որի հիմնական առաքելությունն էր Ւրանի ատոմային ծրագրի լրտեսումը։
2012-ի կանխատեսումների մասին խոսելով, «Կասպերսկու լաբորատորիայի»-ն հումորով ասել է, որ աշխարհի վերջը չի գա։ Ըստ լաբորատորիայի վերլուծաբանների, 2012-ին կիբերհանցագործների հարձակումները հիմնականում ուղղված են լինելու ինտերնետ-բանկային ծառայություններին, որոնց արդյունքում մարդիկ կարող են գումարների կորուստ ունենալ։ Նույն կերպ էլ չեն դադարի DDoS հարձակումները, դրանք գնալով կավելանան և կդառնան ավելի հզոր։

12 Декабрь 2011 - 13:33 AMT
В пресс-службе “Лаборатории Касперского” сообщают, что “лаборатория” произвела предварительные статистические подсчеты, а также сделала несколько киберпрогнозов на будущий год.
Аналитики “Лаборатории Касперского” отметили, что их прогнозы на 2011 году сбылись. 2011 год был полон киберопасностей: хакерским атакам подверглись как отдельные пользователи, так и корпоративный сектор. В 2011 году киберпреступники продолжили зарабатывать деньги незаконным путем – распространением Троянского вируса в банковских программах. Год запомнился и многочисленными DdoS-атаками. Особенно активны были хакерские группировки Anonymous и LulzSec.
По мнению аналитиков “лаборатории”, 2011 год был самым интересным и значительным в истории вредоносных программ, созданных для мобильных устройств. Они отметили, что в основном эти программы предназначались для лидера года – операционной системы Android.
Однако самыми обсуждаемыми темами 2011 года остаются кибератаки на крупные корпоративные компании и правительственные сайты. Большой шум был поднят вокруг взлома сетей таких крупнейших компаний, как Sony, Mitsubishi, HBGary, сената США, серверов полиции Италии и др. Самой опасной признана вредоносная программа Duqu, основная цель которой – шпионаж за атомной программой Ирана. Говоря о прогнозах на 2012 год, “лаборатория”, шутя, заявила, что “конца света” пока не предвидится. По мнению аналитиков “лаборатории”, в 2012 году кибератаки в основном будут нацелены на банковские интернет-услуги, в результате чего многие пользователи могут лишиться определенных денежных средств. В будущем году также не только не прекратятся DdoS-атаки, а наоборот, они станут опаснее и их число увеличится.