13 Դեկտեմբեր 2011 - 10:30 AMT
Հայաստանի Սպառողների ասոցիացիայի ղեկավար Արմեն Պողոսյանն այս տարի ակնկալում է սպառողական գների ավելի փոքր աճ, նախորդ տարվա համեմատ: «Ես չեմ կարող կանխատեսել գների աճը նախաամանորյա շրջանում: Կարծում եմ, այս տարի նման թռիչքային աճ ու աժիոտաժ չի լինի, ինչպես անցյալ տարի, իսկ գները կաճեն 5-7 տոկոսով»,-ասել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում: Մասնագետը դա բացատրել է պետմարմինների, հասարակական կազմակերպությունների ու ԶԼՄ-ների զգոնության ու հսկողության մակարդակի աճով:
Անցած տարվա նվաճումների թվում Սպառողների ասոցիացիայի ղեկավարը նշեց ապրանքի մակնշումների ոլորտը, որտեղ խախտումները կրճատվել են՝ հասնելով 35 տոկոսի՝ 2010թ. 60 տոկոսի համեմատ: Նա նաև հայտնեց, որ քաղաքապետարանի հետ համատեղ ասոցիացիան 40 ստուգում է անցկացրել Երևանի երեք վարչական շրջաններում, որոնց արդյունքում 17 տնտեսվարող սուբյեկտներ կտուգանվեն արդեն 2012թ. հունվարի 1-ից ապրանքի մակնշման խախտման համար:
Անդրադառնալով 2012թ. աշխատանքներին՝ Արմեն Պողոսյանը նշել է առավել մանրակրկիտ ստուգումների անցկացումը արտադրողների մոտ՝ աշխատանքի տեխնիկական և սանիտարահիգիենիկ պայմանների առումով:

13 Декабрь 2011 - 10:30 AMT
Глава Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян ожидает в этом году более низкий рост цен на потребительском рынке по сравнению с прошлым годом. «Я не могу точно прогнозировать рост цен в предновогодний период. Думаю, что в этом году не будет таких скачков и ажиотажа, аналогично прошлогоднему, а цены увеличатся на 5-7%», – сказал он на пресс-конференции 13 декабря в Ереване. Объяснил он это повышением уровня контроля и бдительности госорганов, общественных организаций и СМИ.
Среди достижений уходящего года глава Ассоциации назвал успехи в сфере маркировки товара, где нарушении сократились до 35% против 60% в 2010 году. Он также сообщил, что совместно с городской мэрией Ассоциация провела проверки в 40 магазинах трех административных районах Еревана, по итогам которых 17 хозсубъектов будут оштрафованы уже с 1 января 2012 года за нарушение правил маркировки товара.
Касаясь предстоящей работы на 2012 год, Армен Погосян ответил необходимость проведения более тщательной проверки у производителей технических и санитарно-гигиенических условий работы.