«Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ապահովագրական ընկերությունն առաջինը Հայաստանի ապահովագրական շուկայում գործող ապահովագրական ընկերությունների ցանկում ստացավ ISO 9001:2008 ստանդարտին համապատասխանության սերտիֆիկատ: Որպես սերտիֆիկացնող մարմին հանդես է եկել աշխարհահռչակ Moody International կազմակերպությունը:
Ինչպես նշվում է ընկերության մամլո ծառայության հաղորդագրության մեջ, «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ապահովագրական ընկերությունը ձեռնամուխ եղավ Որակի կառավարման համակարգի ներդրմանը 2010թ. օգոստոս ամսին: Համագործակցելով ISO ստանդարտացման ոլորտում հայտնի խորհրդատվական կազմակերպություններից մեկի` IMS Consulting կազմակերպության հետ` «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ընկերությունն ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում ամբողջությամբ ձևափոխեց իր կառավարման մոդելը` հաջողությամբ ներդնելով միջազգային պրակտիկայում կիրառվող ամենաարդյունավետներից մեկը` Որակի կառավարման համակարգը: 2011թ. դեկտեմբերի սկզբին Հայաստան ժամանեց Moody International ընկերության անկախ աուդիտորների խումբը, որն անցկացրեց համակարգի արդյունավետութան վերլուծություն և հաստատեց համապատասխանությունը միջազգային ստանդարտների պահանջներին:
«Moody International ընկերության կողմից ISO 9001:2008 ստանդարտին համապատասխանության սերտիֆիկատի շնորհումը վկայում է «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ապահովագրական ընկերության բարձր հուսալիությունը և կայունությունը, ուղղվածությունը դեպի հաճախորդները և տրամադրվող ծառայությունների բարձր որակը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ամփոփելով ստուգումների արդյունքները` Moody International-ի առաջատար մասնագետ` աուդիտորական խմբի ղեկավար Մաքսիմ Մելեշկոն նշեց, որ առաջին աուդիտորական ստուգման արդյունքում համապատասխանության սերտիֆիկատ շնորհելը բավականին հազվադեպ երևույթ է:
«Ներդնելով որակի կառավարման համակարգը` մենք հաստատեցինք այն փաստը, որ հետևողական ենք և կատարում ենք խոստումները: Սակայն դեռ շատ անելիքներ ունենք, որովհետև կատարելագործությունը չունի սահման»,- ասել է «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Գագիկ Գրիգորյանը:
«Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ապահովագրական փակ բաժնետիրական ընկերությունը հիմնադրվել է 2008 թ. մայիսին և գործում է Հայաստանի Հանրապետության կողմից 2008 թվականի մայիսի 20-ին տրված «ոչ կյանքի ապահովագրություն» իրականացնելու ԱՊՈ թիվ 0009 լիցենզիայի հիման վրա: Ընկերությունը մտնում է «Ռոսգոսստրախ» Ընկերությունների Խմբի (Ռուսաստան) մեջ: Ընկերության կանոնադրական կապիտալը կազմում է 2,13 միլիարդ դրամ (6 միլիոն ԱՄՆ դոլար): Ընկերության Խորհրդի կազմի մեջ են մտնում «Ռոսգոսստրախ»-ի առաջատար մասնագետները և բարձրաստիճան ղեկավարությունը: «Ռոսգոսստրախ-Արմենիա» ընկերությունը ներկայացված է Հայաստանի Հանրապետության բոլոր մարզերում, ունի 10 վաճառքի գրասենյակ Երևանում և 11` մարզկենտրոններում:

13 Декабрь 2011 - 10:42 AMT
Страховая компания «Росгосстрах Армения» – первая среди действующих на страховом рынке Армении компаний, получила сертификат соответствия требованиям ISO 9001:2008. В качестве сертифицирующего органа выступила всемирно известная компания Moody International.
Как отмечается в сообщении пресс-службы компании, «Росгосстрах Армения» инициировала внедрение системы менеджмента качества в августе 2010 года. Сотрудничая с известной в сфере стандартизации качества консалтинговой компанией IMS Consulting, компания всего за один год полностью изменила модель управления, успешно внедрив наиболее эффективную из применяемых в международной практике моделей – систему управления качеством. В первой половине декабря 2011 года прибыла группа независимых аудиторов Moody International, которая провела анализ эффективности системы и подтвердила соответствие требованиям международных стандартов. «Присуждение компанией Moody International сертификата соответствия требованиям ISO 9001:2008 свидетельствует о высокой надежности и стабильности компании «Росгосстрах Армения», клиентоориентированности и высоком качестве предоставляемых услуг», – говорится в сообщении.
Подводя итоги проверки, ведущий специалист Moody International, руководитель группы аудиторов Максим Мелешко отметил, что по результатам первой аудиторской проверки сертификат соответствия вручается довольно редко. «Внедрив систему управления качеством, мы подтвердили тот факт, что последовательны и выполняем данные обещания. Однако впереди еще много работы, ведь нет предела совершенству», – отметил исполнительный директор «Росгосстрах Армения» Гагик Григорян.
Страховое закрытое акционерное общество «Росгосстрах Армения» учреждено в мае 2008 г. и действует на основании лицензии АПО № 0009 на осуществление «страхования не-жизни», выданной Центральным Банком Республики Армения 20 мая 2008 года. Компания входит в Группу компаний РОСГОССТРАХ (Россия). Уставный капитал компании составляет 2,13 млрд драмов (6 млн долларов США). В Совет компании входят ведущие специалисты и высшее руководство ГК РОСГОССТРАХ. «Росгосстрах Армения»представлена во всех регионах Армении, имеет 10 офисов продаж в Ереване и 11 – в крупных региональных центрах.