Ըստ Հայաստանի սպառողների ասցիացիայի ղեկավար Արմեն Պողոսյանի, առավել ռիսկային գործոն են Հայաստանի սպառողական շուկա ներկրվող սննդային հավելումները, մասնավորապես, խմորիչները: «Դրանց ներկրմամբ զբաղվում են փոքր ընկերությունները, սակայն կիրառվում են սննդային հավելումներն ամենուր՝ վտանգելով մարդկանց առողջությունը»,-ասել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Խախտումների թվում, որոնք չեն սպառնում մարդու առողջությանը, Արմեն Պողոսյանը նշել է շաքարավազը: «Հայաստանի հակամենաշնորհային մարմինը պետք է ուշադրություն դարձնի կենսական կարևորություն ունեցող մի շաքր ապրանքների որակի վրա, օրինակ, շաքարավազի, որի խոնավության մակարդակը բարձր է: Դա չի սպառնում սպառողի առողջությանը, սակայն հարվածում է նրա գրպանին»,-հայտարարել է նա: Նմանատիպ իրավիճակ է նաև հացի արտադրության ոլորտում, որի պարունակության 20-30 տոկոսը օդ է:
Արմեն Պողոսյանը հիշեցրել է նաև սուրճի հետ կապված իրավիճակը, երբ հայտնաբերվեց կոֆեինի ոչ բավարար քանակը: «Արդյունքում սպառողը չի ստանում այն թարմացնող արդյունքը, որի համար վճարում է»,-ասել է նա:

13 Декабрь 2011 - 11:27 AMT
Импорт и использование пищевых добавок вызывает у главы Ассоциации потребителей Армении большие опасения
Наиболее рискованными на потребительском рынке Армении, по мнению главы Ассоциации потребителей Армении Армена Погосяна, являются импортируемые в страну пищевые добавки, в частности, дрожжи. «Их импортом занимаются небольшие компании, однако используются пищевые добавки повсеместно и представляют опасность для здоровья человека», – сказал он на пресс-конференции в Ереване.
Среди же нарушений, не угрожающих здоровью человека, Армен Погосян назвал сахарный песок. «Антимонопольный орган Армении должен обратить внимание на качество и безопасность ряда жизненно важных продуктов, например сахара, где высок уровень влажности. Это не угрожает здоровью потребителя, но бьет по его карману», – заявил он. Аналогична ситуация и с производством хлеба, где 20-30% составляет воздух.
Армен Погосян напомнил и ситуацию с кофе, где было выявлено недостаточное содержание кофеина. «В итоге потребители не получают тот тонизирующий эффект, за который платят», – подчеркнул он.