Համաշխարհային ճգնաժամի երկրորդ ալիքն արդեն սկվել է, կարծում է Ռուսաստանի ֆինանսների նախկին նախարար Ալեքսեյ Կուդրինը: «Այժմ դժվար է կանխատեսել այդ գործընթացների բնույթը, դրանց արդյունքները, սակայն այն, որ վատացում է տեղի ունենալու, ես համոզված եմ: Թե որքան խորը կլինի այն, դժվար է ասել, սակայն, ըստ էության, ճգնաժամի երկրորդ ալիքն արդեն սկսվել է»,- հայտարարել է նա «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում:
Կուդրինը հիշեցրել է, որ փորձագետների գնահատականներով, Եվրոպայի մի շարք երկրներում, այդ թվում նաև Իտալիայում սպասվում է ՀՆԱ-ի անկում: «Եվրագոտու ընդհանուր ՀՆԱ-ի աճը գալիք տարում գնահատվում է 0,2%»,-հիշեցրել է ֆինանսների նախկին նախարարը: «Դա միջին վիճակագրական սխալի չափն է, այսինքն այն, ինչ լինելու է, ամենայն հավանականությամբ, եվրագոտում բացասական աճ, իմ կարծիքով, դա ավելին է, քան 70%»,-հավելել է Կուդրինը:
Նման պայմաններում, նրա կարծիքով, հավանական է նավթի միջազգային գների էական անկում: Խոսելով նավթի գների կանխատեսումների մասին՝ նա խոստովանել է, որ կան մի շարք գործոններ, որոնք նպաստում են աճին: Մասնավորապես, նա հիշեցրել է, որ համաձայն ՕՊԵԿ հաղորդագրությունների, Սաուդյան Արաբիան այս տարի արտադրել է նավթի մաքսիմալ ծավալ: «Նշանակում է, որ այս գործոնը ևս, ամենայն հավանականությամբ, կնպաստի նավթի գների անկմանը»,- նկատել է նա: Ընդհանուր առմամբ, Կուդրինի կարծիքով, համաշխարհային էկոնոմիկայում սպասվում է գործերի վատացում, որը կվնասի նաև Ռուսաստանին:

14 Декабрь 2011 - 05:27 AMT
Вторая волна мирового кризиса уже началась, считает бывший вице-премьер и министр финансов России Алексей Кудрин. «Трудно сейчас предсказать характер этих процессов, их результаты, но то, что произойдет ухудшение — я уверен. Насколько оно будет глубоким — трудно сказать, но по сути вторая волна кризиса уже началась», -заявил он в интервью радиостанции «Эхо Москвы» .
Кудрин напомнил, что, по оценкам экспертов, в ряде стран Европы, в том числе в Италии ожидается падение ВВП. «Общий рост ВВП всей еврозоны в следующем году оценивается в 0,2%», — напомнил экс-глава Минфина. «Это размер среднестатистической погрешности, то есть то, что будет, скорее всего, отрицательный рост в еврозоне, на мой взгляд, это (вероятность) больше 70%», — добавил Кудрин.
В этих условиях, по его мнению, вероятно существенное снижение мировых цен на нефть. Говоря о прогнозе цены на нефть, он признал, что есть ряд факторов, которые играют на повышение. В частности, он напомнил, что, согласно сообщениям ОПЕК, Саудовская Аравия в текущем году произвела максимальный объем нефти. «Значит, и этот фактор, скорее всего, в сторону уменьшения цены на нефть», – заметил он.