14 Դեկտեմբեր 2011 - 08:55 AMT
Հայաստանի հետ ԵՄ բանակցություններն ազատ առևտրի գոտիների ստեղծման շուրջ կմեկնարկեն մոտ ապագայում: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանում ԵՄ առաքելության նորանշանակ ղեկավար Թրայան Հրիսթեան ԵՄ-Հայաստան նիստում: ԵՄ առաքելության ղեկավարը հաստատել է միության հավատարմությունը տարածաշրջանի երկրների հետ հարաբերությունների ամրապնդման հարցում: «Արևելյան գործընկերությունը այդ երկրների հետ ԵՄ կապերն ամրապնդելու ձգտման վառ ապացույց է»,-հայտարարել է նա՝ հավելելով, որ Հայաստանը բավականին լավ ցուցանիշներ ունի եվրաինտեգրման գործընթացում: Հրիսթեքն նաև ուշադրությունը հրավիրել է տարածաշրջանում կայունության հաստատման անհրաժեշտության վրա:
Իր հերթին ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը հայտարարել է, որ Հայաստանը կատարել է 2009-11թթ. եվրաինտեգրման ծրագրի բոլոր պայմանները և այժմ նախապատրաստում է 2011-13թթ. գործողությունների պլանը, «որը նախատեսվում է ներկայացնել նախագահին 2012թ. առաջին կիսամյակում»:

14 Декабрь 2011 - 08:55 AMT
Переговоры ЕС с Арменией по созданию зон свободной торговли начнутся в ближайшем будущем. Об этом заявил новоназначенный глава миссии ЕС в Армении Траян Христеа на заседании ЕС-Армения.
Глава миссии ЕС подтвердил приверженность союза к укреплению отношений со странами региона. “Восточное партнерство является ярким доказательством стремления ЕС улучшить связи с этими странами”, – заявил он при этом добавив, что Армения имеет довольно хорошие показатели в процессе евроинтерграции.
Христеа также обратил внимание на важность установления стабильности в регионе.
В свою очередь секретарь Совета национальной безопасности РА Артур Багдасарян заявил, что Армения выполнила все условия плана по евроинтеграции на 2009-2011 гг. и теперь готовит план действий на 2011-2013 гг., который “планируется представить президенту страны в первой половине 2012г.”.