15 Դեկտեմբեր 2011 - 05:09 AMT
«Kids at home» iOS ծրագիրը կսովորեցնի մանուկներին առարկաների անունները հայերենով, ռուսերենով և անգլերենով
Խաղերի նախագծմամբ զբաղվող Kidostate ընկերությունը iOS օպերացիոն համակարգով աշխատող սարքերի՝ iPhone-ների, iPad-ների և iPod-ների համար ստեղծել է Edutament ծրագիր-մանկական խաղ։ Edutament-ը նոր տերմին է, նշանակում է միաժամանակ ուսուցանող և զվարճացնող։Kidostate-ի նախագծած խաղը կոչվում է Kids at home (Երախաները տանը)։ Ծրագրում պատկերված է գունագեղ տնակ, որն ունի 5 սենյակ։ Երեխան կարող է ընտրել տան բնակչին՝ աղջիկ, տղա, շնիկ, կատու, բադիկ կամ խոզուկ։ Յուրաքանչյուր սենյակում կան տարբեր իրեր, սեղմելով առարկաների վրա երեխան կլսի դրանց անվանումները։ Այսպես խաղը սովորեցնում է ուղիղ 99 բառ՝ սառնարանից մինչև անձրևանոց։
Նախագծի կառավարիչ Ալբերտ Պողոսյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ ծրագիրը բազմիցս փորձարկել են։ Ըստ նրա, երեխաները շատ երկար են զբաղվում խաղ-ծրագրով և սիրում այն։
«Շատ քիչ են այն ծրագրերը, որոնք թե՛ սովորեցնում են, թե՛ զվարճացնում։ Շատ կարևոր է այս երկուսի բալանսը։ Մեր խաղ-ծրագրում հերոսները նաև տարբեր գործողություններ են կատարում՝ թռչկոտում են, վազում են։ Սա զվարճացնում է երեխաներին»,-նշեց նա։
Kids at home ծրագիրը հասանելի է iTunes-ում անգլերեն և ռուսերեն լեզուներով։ Մի քանի օրից հայերեն տարբերակը նույնպես հասանելի կլինի ներբեռնման համար։
Ծրագրի պատկերազարդման հեղինակն է անիմատոր Ագաթա Բադալյանը։
Ալբերտ Պողոսյանի խոքով, գաղափար կա անգամ Kids at home արևմտահայերենով թողարկել, ինչպես նաև լույս կտեսնի ծրագրի Android տարբերակը։

Компания Kidostate, занимающаяся разработкой программ для устройств iPhone, iPad и iPod, работающих на операционной системе iOS, создала детскую игру-приложение Edutament. Edutament – это новый термин, обозначающий одновременную игру и обучение.
Игра компании Kidostate называется “Kids at home” (“Дети дома”). В приложении изображен разноцветный домик с пятью комнатами. Наведя курсор на предметы в этих комнатах, ребенок может услышать и выучить их названия. Ребенок может выбрать жильца домика из предложенных героев игры: девочки, мальчика, собаки, кошки, утенка или поросенка. Так, играя, ребенок может выучить произношение 99 слов: от холодильника до зонтика.
Руководитель проекта Альберт Погосян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметил, что программа прошла множество испытаний. По его словам, дети могут долго и увлеченно играть в нее.
“Сейчас очень мало обучающих и в то же время развлекающих приложений. Здесь важен баланс. В нашей игре-приложении герои совершают различные действия: прыгают, бегают. Это захватывает детей”, – заметил он.
Приложение “Kids at home” доступно в iTunes на английском и русском языках. Через несколько дней будет доступна для загрузки и армянская версия. Автор иллюстраций приложения – аниматор Агата Бадалян.
По словам Альберта Погосяна, они работают над идеей запуска игры на западноармянском диалекте, также будет запущена ее Android-версия.