Դեկտեմբերի 16-ին Երևանում կայացել է առաջին տարեկան կենսաթոշակային համաժողովը, որի ընթացքում կամփոփվեն այս ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները, ինչպես նաև 2012թ սպասվող առավել կարևոր քայլերը: «Մենք կարևորություն ենք տալիս այս համաժողովին և համոզված ենք, որ այն քննարկումները, որոնք կկայանան, ավելի լավ արդյունքներ և այս ընթացքում առաջացած խնդիրները հստակորեն պատկերացնելու ավելի լավ հնարավորություններ կտան: Մյուս կողմից՝ մեր թոշակային բարեփոխումները պետք է դառնան մեր ազգի սեփականությունը»,-ասել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը՝ շնորհավորելով համաժողովի մասնակիցներին և մաղթելով արդյունավետ աշխատանք:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով, Հայաստանում անցկացող կենսաթոշակային բարեփոխումները պետք է համահունչ լինեն համաշխարհային միտումներին, որպեսզի այսօրվա երիտասարդությունը, որը 20-30 տարի անց կանցնի թոշակի, ունենա ձևավորված կենսաթոշակային համակարգ: «Այս տեսանկյունից մենք պետք է ընտրենք ճիշտ մոդել, որպեսզի առավել արդյունավետ կառավարենք ռիսկերը»,-ընդգծել է նա:
Ինչպես ընդգծել է Տիգրան Սարգսյանը, կենսաթոշակային բարեփոխումների եռամակարդակ մոդելը ենթադրում է թոշակառուների համար ռիսկերի նվազում: Այն բաղկացած է, նախ և առաջ, բազային բաղադրիչից, որը ենթադրում է պետական սոցիալական երաշխիքներ այն քաղաքացիների համար, ովքեր ի վիճակի չեն իրենց ծերության ապահովման համար միջոցներ կուտակել:
Երկրորդ բաղադրիչը՝ պարտադիր է. յուրաքանչյուր աշխատունակ մարդ ինքը պետք է հոգա իր ծերության ֆինանսավորման մասին: Եվ երրորդ բաղադրիչը՝ կուտակայինն է, որի դեպքում քաղաքացին իր ցանկությամբ կարող է կուտակել լրացուցիչ միջոցներ: «Այս մոդելը արմատականորեն տարբերվում է մեզ մոտ գործող կենսաթոշակային համակարգից և հաշվի է առնում համաշխարհային միտումները»,-ընդգծել է վարչապետը: Այս համատեքստում նա հավելել է, որ այս բարեփոխումները ևս հիմնված են նրա վրա, որ փոխվում է մարդկանց աշխարհայացքը, քանի որ աշխատող քաղաքացին պետք է հասկանա, որ ինքն է պատասխանատու իր ապահով ծերության համար և ինքը պետք է ընտրի ֆոնդը, իսկ դա ենթադրում է որոշակի գրագիտություն և տեղեկացվածություն: Տիգրան Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում ձևավորվելու է քաղաքացիների բանակ, որը կառավարության նկատմամբ իր միջոցների կառավարման համար պահանջատեր կլինի: 10 տարի անց այդ բանակը կբարձրացնի իր ֆինանսական և տնտեսական գիտելիքների մակարդակը, որը և կդառնա Հայաստանի տնտեսության զարգացման շարժիչ ուժը: Նրա խոսքով, միաժամանակ, Հայաստանի կառավրությունը պարտավոր է ստեղծել համապատասխան ենթակառույցները և ռիսկերը նվազեցնող համապատասխան ֆինանսական ֆոնդերի համար աշխատանքային միջավայր, որպեսզի քաղաքացիները վստահությամբ կուտակեն իրենց խնայողությունները:
«Սակայն այսօր ևս կառավարությունը չի մոռանում թոշակառուների մասին: Անգամ ճգնաժամային տարում կառավարությունն իրականցրել է իր պարտականությունները՝ չկրճատելով սոցիալական ոլորտի համար նախատեսվող ծախսերը, ավելին, մենք ավելացրել ենք այդ ծախսերը: «Մենք կշարունակենք այս մոտեցումը, արդեն 2012թ հունվարի 1-ից՝թոշակներն ու նպասները 10% բարձրացնելով, ինչը կկրի հետևողական բնույթ»,- հավելել է նա:
2012թ-ից Հայաստանում կներդրվի www.ePension.am միասնական կայքը, որի միջոցով կմատուցվեն օնլայն ծառայություններ, իսկ ահա 2014թ-ից հնարավոր կլինի ստուգել թոշակային հաշիվները:
Հայաստանի կառավարության որոշմամբ 2011թ հունվարի 1-ից Հայաստանն անցել է կամավոր կուտակային համակարգի, իսկ 2014թ-ից հանրապետությունում գործելու է պարտադիր կուտակային համակարգը:

16 декабря в Ереване стартовал первый годовой пенсионный форум, в ходе которого будут подведены итоги проводимых в этой сфере реформ, а также намечены наиболее важные шаги на 2012 год. «Мы придаем важность этому форуму и уверены, что те обсуждения, которые пройдут, дадут лучшие результаты и возможность четко представить возникшие за этот период проблемы, с другой стороны – основы наших пенсионных реформ должны стать достоянием нашего народа», – сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян, поздравив участников форума и пожелав им плодотворной работы.
По словам главы правительства, проводимые в Армении пенсионные реформы должны быть созвучны с мировыми тенденциями, чтобы сегодняшняя молодежь, которая перейдет в пенсионный возраст спустя 20-30 лет, имела сформировавшуюся пенсионную систему. «С этой точки зрения мы должны выбрать правильную модель, чтобы наиболее эффективно управлять рисками», – подчеркнул он.
Как отметил Тигран Саркисян, трехуровневая модель пенсионных реформ предполагает снижение рисков для пенсионеров. Она состоит, во-первых, из базовой, которая предполагает наличие социальных государственных гарантий для тех граждан, которые не в состоянии накапливать необходимые средства для обеспечения своей старости. Второй компонент – обязательный: каждый работоспособный человек должен сам думать о финансировании своей старости. И третий компонент – накопительный, в этом случае гражданин по своему желанию может накапливать дополнительные средства. «Эта модель коренным образом отличается от действующей у нас пенсионной системы и учитывает мировые тенденции», – подчеркнул премьер. В этом контексте он добавил, что эти реформы также основаны на том, что меняется мировоззрение людей, поскольку работающий гражданин должен понимать, что сам несет ответственность за свою безбедную старость и сам должен выбрать фонд, а это предусматривает определенную грамотность и информированность. Тигран Саркисян подчеркнул, что в Армении будет сформирована армия граждан, требовательных к правительству и к управлению своими средствами, через 10 лет эта армия повысит свои финансовые и экономические знания, что и станет локомотивом развития экономики Армении. Одновременно, по его словам, правительство Армении обязано создать необходимые инфраструктуру и среду для работы соответствующих пенсионных фондов для снижения рисков, чтобы граждане с доверием накапливали свои сбережения.
«Но и сегодня правительство не забывает о пенсионерах. Даже в кризисный год правительство выполнило свои обязательства – не сократив расходы на социальную сферу, более того, мы увеличили эти расходы. «Мы продолжим этот подход, уже с 1 января 2012 года мы поднимаем на 10% пенсии и пособия, что будет носить последовательный характер», – добавил он.
С 2012 года в Армении будет внедрен единый сайт www.ePension.am, посредством которого будут предоставляться онлайн-услуги, а вот уже с 2014 года станет возможным проверять пенсионные счета.
По решению правительства Армении с 1 января 2011 года Армения перешла на добровольную накопительную систему пенсионного обеспечения, а с 2014 года в республике будет действовать обязательная накопительная система.