Անցած տարվա համեմատ այս տարի Հայաստանում գյուղատնտեսության ոլորտում իրավիճակն ավելի լավ է, սակայն երկրում դրա զարգացման հանդեպ չկա համակարգային մոտեցում, քանի որ իշխանությունները հույսը դնում են միայն բնության վրա: «Այս տարի բնությունն ավելի բարենպաստ է, քան նախորդ տարի»,- դեկտեմբերի 16-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Ագրարագյուղացիական միավորման նախագահ Հրաչյա Բերբերյանը :
Տարին ամփոփելով՝ նա ասել, որ համաձայն չէ Հայաստանում անասուններրի գլխաքանակի պաշտոնական վիճակագրական տվյալների հետ: «Այս տարի երկրում արտադրվել է 6000 տոննայով պակաս կաթ, քան նախորդ տարի»,-ասել է նա: Նրա կարծիքով, հրապարակված տվյալները կեղծ են, առավել ևս, որ այս տարի արձանագրվել են բազմաթիվ հիվանդություններ, իսկ այդ միտումը դեռևս շարունակվում է:
Անդրադառնալով փորձագետների հայտարարություններին այն մասին, որ ամանորյա տոներին ձվի շուկայում խնդիրներ չեն լինի, նա ենթադրեց, որ երկիր է ներկրվել դրանց զգալի քանակություն: Ընդ որում, մասնագետը հավելել է, որ 2011թ տնտեսվարող սուբյեկտները 2010թ համեմատ 50 մլն հատով պակաս են արտադրել:
Հրաչյա Բերբերյանը գյուղացիներին խորհուրդ տվեց 2012թ ցանել պոմիդոր, կարտոֆիլ, սեխ և ձմերուկ, և չմոռանալ ցանքատարածքներում ցանվող կուլտուրաների փոփոխման մասին:
Խոսելով 2012թ գյուղացիների ապահովվածության մասին, նա ասել է, որ իրավիճակը բարենպաստ է հատիկավոր մշակաբույսերի տեսանկյունից, Վրաստան արտահանելու համար կլինի նաև կարտոֆիլի ավելցուկ: Այնուամենայնիվ, Բերբերյանի խոսքով, երկրում գյուղատնտեսական կուլտուրաների արտադրությունը չի կարգավորվում պետության կողմից և չկան պետական երաշխիքներ, որ գյուղացին վստահ լինի, որ իր արտադրանքը կիրացվի:

По сравнению с прошлым годом в этом году ситуация в сфере сельского хозяйства Армении лучше, однако в стране нет системного подхода к ее развитию, поскольку власти уповают лишь на природу. «В этом году природа благосклоннее, чем в прошлом году», – заявил 16 декабря на пресс-конференции в Ереване глава Аграрно-крестьянского объединения Грачья Берберян.
Подводя итоги года, он сказал, что не согласен с официальными статистическими данными по увеличению поголовья скота в Армении. «В этом году в стране было произведено на 6000 тонн меньше молока по сравнению с прошлым годом», – сказал он. По его мнению, опубликованные данные фальсифицированы, тем более, что в этом году были зафиксированы многочисленные заболевания, и эта тенденция продолжается.
Касаясь заявления экспертов о том, что не будет проблем на рынке яиц в новогодние праздники, он предположил, что в страну уже было импортировано их значительное количество. При этом специалист добавил, что в 2011 году хозсубъекты смогли произвести на 50 млн. шт. меньше по сравнению с 2010 годом.
Грачья Берберян посоветовал сельчанам в 2012 году сеять помидоры, капусту, дыню арбуз, а также картофель, и не забывать о смене посева культур на посевных площадях.
Говоря об обеспеченности сельчан на 2012 год, он сказал, что ситуация благоприятна с точки зрения семян зерновых культур, будет и излишек картофеля для экспорта в Грузию. Тем не менее, по словам Берберяна, в стране не регулируется процесс производства сельхозкультур со стороны государства, нет госгарантий для того, чтобы сельчанин был уверен, что его продукция будет реализована.