«ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ֆոնդային բորսան բանակցություններ է վարում պոտենցիալ էմիտենտների հետ, որպեսզի նրանց նախապատրաստի թոշակային միջոցների հոսքին՝ համապատասխան գործիքների ներմուծման և կիրառման հաշվին: Այդ մասին Երևանում դեկտեմբերի 16 լրագրողների հետ հանդիպմանը ասել է ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ-ի գլխավոր տնօրեն Կոնստանտին Սարոյանը: «Խոսքը գնում է այն բաժնետոմսերի, պարտատոմսերի մասին, որոնք հնարավոր կլինի ներդնել»,-մանրամասնել է նա:
Ինչպես կարծում է բորսայի տնօրենը, այսօրվա դրությամբ Հայաստանում դեռևս գրանցված չէ ոչ մի մասնավոր ֆոնդ, սակայն կան ընկերություններ, որոնք նախապատրաստում են ծրագիրը, ուսումնասիրում են հայկական շուկան, որը, բացի այդ, բավականաչափ մեծ չէ: «Ծրագրում ենք, որ 2012թ կպատրաստվի նրանց գործունեության համար համապատասխան բազա»,-ընդգծել է նա: Այս առնչությամբ Կոնստանտին Սարոյանը հավելել է, որ ծրագրվում է ներգրավել համաշխարհային առաջատար օպերատորների, որոնք ունեն կենսաթոշակային հիմնադրամների կառավարման բազմամյա փորձ, որոնք, հնարավոր է, կաշխատեն տեղի կազմակերպություների հետ համատեղ: «Ամբողջ հարցը Հայաստանում համաշխարհային բրենդերի հետաքրքրությունն առաջացնելու մեջ է, քանի որ թոշակային գումարները օլիգարխների գումարներ չեն: Դրանք մեր գումարներն են, որոնք պետք է կառավարվեն մասնագետ մասնակիցների կողմից»,- հայտարարել է նա:
ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ-ի գլխավոր տնօրենի կարծիքով, երկրում գործում է բավականին խիստ օրենսդրություն, որը բարձր պահանջներ է ներկայացնում կենսաթոշակային հիմնադրամների կառավարիչներին: «Հարցը էկոնոմիկայի պատրաստության և ներդրումային գործիքների մեջ է, քանի որ այժմ ռեալ կան միայն պետական պարտատոմսեր, իսկ մենք աշխատում ենք ընկեերությունների հետ, որպեսզի այդ արժեթղթերն այլընտրանք ունենան»,-ասել է նա:

16 Декабрь 2011 - 10:09 AMT
Фондовая биржа NASDAQ OMX Армения ведет переговоры с потенциальными эмитентами, чтобы подготовить их к вливанию пенсионных средств за счет внедрения и использования соответствующих инструментов. Об этом в беседе с журналистами 16 декабря в Ереване сказал гендиректор NASDAQ OMX Армения Константин Сароян. «Речь идет об акциях, облигациях, в которые можно будет вкладывать», – пояснил он.
Как сообщил глава биржи, на сегодняшний день в Армении пока не зарегистрировано ни одного частного фонда, однако есть компании, которые уже готовят проект, изучаю армянский рынок, который, к тому же, не достаточно велик. «Мы планируем, что в 2012 году будет подготовлена база для их работы», – отметил он. В связи с этим Константин Сароян добавил, что планируется привлечь ведущих международных операторов, имеющих многолетний опыт в сфере управления пенсионными фондами, которые, возможно, будут работать совместно с местными организациями. «Весь вопрос в том, чтобы заинтересовать международные бренды прийти в Армению, поскольку пенсионные деньги – это не деньги олигархов, это наши с вами деньги, которые должны управляться профессиональными участниками», – заявил он.
По мнению гендиректор NASDAQ OMX Армения, в стране действует достаточно жесткое законодательство, предусматривающие высокие требования к управляющим пенсионными фондами. «Вопрос здесь состоит в готовности экономики и наличии инвестиционных инструментов, поскольку сейчас реально есть только гособлигации, мы же работаем с компаниями, чтобы была альтернатива этим ценным бумагам», – сказал он.