16 Դեկտեմբեր 2011 - 13:23 AMT
Հայաստանի ազգային փոստային օպերատոր «Հայփոստ» ՓԲԸ-ն համագործակցության մասին պայմանավորվել է Ռուսաստանի փոստի ղեկավարության հետ: Ինչպես դեկտեմբերի 16-ին Հայաստանի Սյունիքի մարզում հայտնել է Haypost Trust Management ընկերության տնօրեն Խուան Պաբլո Գեչիչյանը, Ռուսաստանի ցանկացած փոստային բաժանմունքից հնարավոր կդառնա դրամական փոխանցումներ կատարել Հայաստանի ցանկացած բաժանմունք: «Դրամական փոխանցումները կիրականացվեն առանց միջնորդների, արագ և էժան»,- հայտնել է նա հանրապետության հարավային մարզում:
Նախատեսվում է ակտիվացնել արդեն գործող մեխանիզմները երկու երկրների փոստային օպերատորների միջև, որի արդյունքում դրամական փոխանցումները, ծանրոցները, նամակները և փոստային մյուս առաքանիներն ու ծառայությունները ավելի արագ և օպերատիվ կհասնեն հասցեատիրոջը:
Հանդիպման մասնակիցները որոշում են ընդունել արագ դրամական փոխանցումների կազմակերպման և փոստային փոխանակման կատարելագործման հարցերով երկու աշխատանքային խմբերի ստեղծման մասին:
Հեռահար առևտրի զարգացումը, որը պետք է հանգեցնի առաքանիների թվի աճին, ևս մեկ խնդիր է, որ կանգնած է Հայաստանի և Ռուսաստանի փոստային օպերատորների առջև: Դրա համար նախատեսվում է Ռուսաստանի և Հայաստանի փոստային օպերատորների կատալոգներում ապրանքների փոխադարձ ներկայացումը:

16 Декабрь 2011 - 13:23 AMT
Национальный почтовый оператор Армении – ЗАО «Айпост» договорился с «Почтой России» о сотрудничестве. Как сообщил 16 декабря в Сюникской области Армении директор управляющей компании Haypost Trust Management Хуан Пабло Гечичян, из любого почтового отделения России станет возможно осуществлять денежные переводы в любое отделение Армении. «Денежные переводы будет осуществляться без посредников, быстро и дешево», – заявил он в южной области республики.
Предусматривается активизировать уже действующие механизмы между почтовыми операторами двух стран, в результате чего денежные переводы, посылки, письма будут доходить до адресатов быстрее.
В рамках переговоров было принято решение о создании двух рабочих групп по организации быстрых денежных переводов и усовершенствованию почтового обмена.
Задачей номер один, стоящей перед почтовыми операторами Армении и России, является развитие дистанционной торговли, и с этой целью планируется взаимное представление товаров и услуг в почтовых каталогах двух стран.