17 Դեկտեմբեր 2011 - 08:34 AMT
Այսօր մեկնարկած երևանյան Հաքաթոնին մասնակցում է 41 թիմ՝ 41 գաղափարով։ Ւնչպես նախկինում նշել էին կազմակերպիչները, գերակշռում են տրանսպորտային և տուրիզմի ոլորտին առնչվող գաղափարները։
Հաքաթոնի նպատակն է միավորել նորարար գաղափարներ ունեցողներին, ծրագրավորողներին, նախագծողներին և այլ ոլորտի մասնագետներին՝ քաղաքային խնդիրների լուծմանն ուղղված նախագծեր ստեղծելու համար։ Հաքաթոնը Սիլիկոնե հովտում ծնունդ առած միջոցառում է։
Թիմերից «Team X»-ի գաղափարն է ստեղծել բջջային iOS, Android և Windows Phone ծրագիր, որն իրենից ներկայացնում է Երևանի տրանսպորտային ուղեցույցը։ «Եթե դուք պետք է գնաք որևէ տեղ, գրում եք հասցեն ծրագրում և տեսնում թե ինչ երթուղիներ են այդ հասցեով անցնում։ Ծրագիրը կնշի թե՛ ուղիղ և թե՛ տրանսպորտը փոխելու տարբերակները»,-պատմեց PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին մասնակից Բագրատ Բաղրամյանը։
Հաքաթոնյան մեկ այլ թիմ՝ «Atlantis»-ը նախագծում էր վճարային 137 լեզվով խոսող տերմինալ-ռոբոտի։ Ռոբոտն ընդունում է մարդկանց ձայնային հրամանները և հիշում մարդկանց անունները։ Նրա միջոցով հնարավոր է կատարել կոմունալ վճարումներ, այն ծառայում է նաև որպես ինֆորմացիոն կենտրոն։ «Ռոբոտին կարող եք հրամաններով կառավարել։ Սա հարմար է հատկապես կույր մարդկանց համար։ Մեկ անգամ ռոբոտին ներկայանալու դեպքում՝ նա Kinect սարքի միջոցով կհիշի ձեզ և երկրորդ անգամ նրան մոտենալիս՝ ձեզ անունով կդիմի»,-նշեց գաղափարի հեղինակ Սերգեյ Բրուտյանը։
Հաքաթոնյան թիմերից մեկն էլ մշակում էր կայք, որի միջոցով քաղաքապետարանը պետք է վերահսկի, թե որ հանրային վայրում են ամենից շատ ծխում՝ խախտելով շենքում չծխելու օրենքը։ «Մեր կայքը հիմնական երեք մասից է լինելու՝ ծխողների, չծխողների և թողնել ցանկացողների էջերով։ Կայքը պարունակելու է ծխելու մասին օրենքները, թե որ շենքերում՝ կրթական, առողջապահական, պետական և այլ չի թույլատրվում և որտեղ է թույլատրվում ծխել։ Եթե մեկը նկատում է, որ օրենքը խախտվել է, մեր կայքում գրում է դրա մասին։ Այս կերպ քաղաքապետարանը կկարողանա իմանալ, որտեղ են ամենից շատ խախտում այս օրենքը»,-պատմեց գաղափարի հեղինակ Արամ Թովմասյանը։
Միջոցառման նախաձեռնողներն են Հանրային լրագրության ակումբը, Մայրքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնը։ «Հաքաթոն [YAN] Երևան 2011»-ին աջակցում են Երևանի քաղաքապետարանը, Մայքրոսոֆթի հայաստանյան ներկայացուցչությունը, Երևան քաղաքի կառավարման տեխնոլոգիաների կենտրոնը, Ինկուբատոր ձեռնարկությունների հիմնադրամը, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը և մի շարք այլ ընկերություններ։ Ինֆորմացիոն հովանավորն է PanARMENIAN.Net-ը։
Հաղթողներին տրվելու են դրամական մրցանակներ հետևյալ անվանակարգերում՝ լավագույն նախագիծ (մրցանակը Երևանի քաղաքապետարանի կողմից), Մայքրոսոֆթ տեխնոլոգիաների հիման վրա ստեղծված լավագույն նախագիծ, Լավագույն մոբայլ լուծում, (մրցանակը ՁԻՀ-ի կողմից), լավագույն սոցիալական նախագիծ և լրատվամիջոցներ և հասարակություն անվանակարգ։ Նախատեսված են նաև որոշ խրախուսական մրցանակներ։
Հաքաթոնը տեխնիկական տերմին է, գալիս է մարաթոն և անգլերեն hacking բառերից։ Hacking տեխնիկական իմաստով նշանակում է լավ տիրապետել և բարելավել։

17 Декабрь 2011 - 08:34 AMT
17 декабря стартовал конкурс инновационных идей “Хакатон [YAN] Ереван 2011”, в котором будет представлен 41 проект, предложенный 41 командой. Как ранее отметили организаторы, на конкурсе в основном преобладают идеи, относящиеся к сферам городского транспорта и туризма.
Цель Хакатона – объединить авторов инновационных идей, разработчиков, программистов и специалистов сферы вокруг разработки проектов, направленных на решение городских проблем. Хакатоны – это широкомасштабные мероприятия в сфере программирования и разработок, направленные на совместное решение предложенных задач посредством новых технологий, которые были рождены в Силиконовой долине.
Идеей команды “Team X” является создание мобильной программы iOS, Android и Windows Phone, которая будет представлять собой указатель маршрутов ереванского транспорта. “Если вам необходимо поехать куда-либо, достаточно отметить адрес в программе, и вы получите информацию о маршрутах с траекторией его движения. Программа также укажет, где можно пересесть на другой транспорт, если нет прямого маршрута”, – рассказал корреспонденту PanARMENIAN.Net участник конкурса Баграт Баграмян.
Еще одна команда Хакатона под названием “Atlantis” работает над проектом говорящего на 137 языках платежного робота-терминала. Робот будет принимать голосовые команды людей и запоминать их имена. Таким образом можно будет оплачивать коммунальные услуги. Терминал будет служить своеобразным информационным центром. “Роботом можно будет управлять посредством команд. Это удобно особенно для людей, лишенных зрения. Если один раз представиться роботу, который запомнит вас посредством устройства Kinect, во второй раз он уже будет общаться с вами, называя вас по имени”, – отметил автор идеи Сергей Брутян.
Одна из команд Хакатона решила разработать сайт, с помощью которого мэрия смогла бы контролировать, в каких общественных местах больше всего курят, нарушают закон о курении, правила безопасности, существующие в данном здании и т.д. “Наш сайт в основном будет разделен на три части: курящие, некурящие и желающие бросить курить. Сайт будет содержать различные законы о запрете курения, о том в каких общественных местах разрешается курить, а где – нет. Если кто-то заметит, что эти законы нарушаются, может написать об этом на нашем сайте. Так мэрия узнает, где больше всего нарушается закон о курении”, – рассказал автор идеи Арам Товмасян.
Организаторами определены номинации и размеры премий. Мэрией Еревана будет вручен Гран-при. В номинации “лучшая разработка, созданная на основе Miсrosoft” Инновационный центр Miсrosoft определил денежные премии за три лучшие разработки (1 млн драмов, 500 000 и 300 000 драмов). В номинации “лучшее мобайл-решение” Фонд “Инкубатор предприятий” наградит денежным призом в размере 500 000 драмов.
Название “Хакатон” – технический термин, он составлен из слов марафон и английского hacking. Термин Hacking используется в смысле отличного владения техникой и ее усовершенствованием. Впервые Хакатон проводился в 1999 году в канадском городе Калгари.