Մրցունակության ու սպառողների իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված 2011թ. իրականացված օրենսդրական բարեփոպումների շնորհիվ Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) կայացրել է 193 որոշում անբարեխիղճ տնտեսավորղ սուբյեկտներին պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ՝ 2010թ. 103 որոշումների դիմաց: Այդ մասին դեկտեմբերի 19-ին Երևանում կայացած Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) Հանրային խորհրդի ընդլայնված նիստում հայտարարել է Հայաստանի հակամենաշնորհային մարմնի նախագահ Արտակ Շաբոյանը: «Դա գործնականում երկու անգամ ավելի է նախորդ տարվանից և մի քանի անգամ ավելի, քան 2007-2009թթ., երբ կայացվել էր 30 որոշում»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է տուգանքներին, որոնք վճարման են ներկայացվել տնտեսվարող սուբյեկտներին, ապա ընդհանուր գումարը 2011թ. կազմել է 370 մլն դրամ, 2010թ. 37 մլն դիմաց: Նա կարևորեց տուգանքների ընդհանուր գումարը: «Այս տարի բյուջե է փոխանցվել 170 մլն դրամ 2010թ. 20 մլն դիմաց, ինչը 8 անգամ ավելի է»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով դատավարություններին՝ Արտակ Շաբոյանը հայտնել է, որ նախորդ տարի բողոքարկվող գործերից ի օգուտ Հանձնաժողովի լուծվել է 28-ը, իսկ այս տարի դատական կարգով բողոքարկվել է հանձնաժողովի 19 որոշում, որոնցից 8-ի վերաբերյալ դատավճիռներ են կայացվել Հանձնաժողովի օգտին: Նա հավելել է, որ այսօրվա դրությամբ չկան դատարանի կողմից չեղյալ հայտարարված որոշումներ, որոշ գործեր դատավարության ընթացքում են: « Տնտեսվարող սուբյեկտների տուգանումը ինքնանպատակ չէ ՏՄՊՊՀ համար: Մեր ջանքերն ուղղված են մրցակցային մթնոլորտի բարելավմանը ու այն խնդիրների լուծմանը, որոնք վնասում են մեր սպառողների շահերին»,-ասել է հակամենաշնորհային մարմնի ղեկավարը:

За счет реформ, реализованных в 2011 году по линии законодательства, с целью улучшения сферы конкуренции и защиты прав потребителей, Государственная комиссия по защите конкуренции Армении вынесла 193 решения в отношении недобросовестных хозсубъектов о применении мер ответственности против 103 решений в 2010 году. Об этом 19 декабря в Ереване на расширенном заседании Общественного совета при ГКЗЭК сообщил председатель антимонопольного органа Армении Артак Шабоян. «Это практический в два раза больше прошлого года и в несколько раз больше 2007-2009 гг, когда выносилось порядка 30 решений», – сказал он.
Что же касается штрафов, предъявленных в отношении недобросовестных хозсубъектов, то общая сумма за 2011 год составила 370 млн. драмов, против 37 млн. драмов в 2010 году. В этом контексте он придал важность общему размеру штрафов, уплаченных со стороны хозсубъектов за свои нарушения. «В этом году в госбюджет было направлено 170 млн. драмов против 20 млн. драмов в 2010 году, что в 8 раз больше», – подчеркнул он.
Говоря о судебных разбирательствах, Артак Шабоян сообщил, что в прошлом году среди оспоренных дел в пользу Комиссии было решено 28, а вот в этом году в судебном порядке было оспорено 19 решений ГКЗЭК, по линии восьми из них вынесены судебные решения в пользу Комиссии. В связи с этим он добавил, что на сегодняшний день нет решений, признанных судами недействительными, некоторые дела находятся в процессе судебного разбирательства. «Назначение финансовых штрафов в отношение хозсубъектов не является самоцелью для ГКЗЭК. Наши усилия направлены на улучшение конкурентной среды и решение проблем, наносящих вред интересам наших потребителей», – подчеркнул глава антимонопольного органа.