Google-ի նախագահ Էրիկ Շմիդտը իտալական թերթի հետ հարցազրույցում ասել է, որ 2012-ին Google-ը թողարկելու է Android օպերացիոն համակարգով աշխատող Nexus պլանշետային համակարգիչ և մի քանի ամսում առաջ է անցնելու Apple-ի iPad-ից։ Այս մասին գրում է Apple Insider-ը։ Google-ի՝ Apple-ի հետ մրցակցության դաշտում առաջ անցնելու առաջին փորձը Motorola Xoom պլանշետի արտադրություններ էր, որը Android 3.0 տարբերակով է աշխատում։ Սակայն Xoom պլանշետին չհաջողվեց հաղթել iPad-ին։
Շմիդտը նույն հարցազրույցում հաստատել է նաև, որ Google-ը պլանավորում է ստեղծել նաև իր սեփական ձայնային ճանաչման և կառավարման համակարգը՝ կրկին մրցակցելու Apple-ի Siri ձայնային համակարգի հետ։ Siri-ի մրցակից ստեղծելու մասին լուրը արդեն մեկ շաբաթ է, ինչ մամուլում դարձել է քննարկման թիրախ։

Председатель совета директоров компании Google Эрик Шмидт рассказал в интервью итальянской газете, что в 2012 году компания начнет выпускать планшеты Nexus, работающие под управлением операционной системы Android и в течение нескольких месяцев обойдет Apple. Об этом пишет Apple Insider.
Первой попыткой Google обойти своего конкурента – компанию Apple, был выпуск планшетов Motorola Xoom, которые работают на версии Android 3.0. Однако, планшеты Xoom не смогли конкурировать с iPad.
В том же интервью Шмидт подтвердил, что Google планирует создать собственную систему голосового управления. Слух о попытках создать конкурента “Siri” уже неделю бурно обсуждается в СМИ.
Следует отметить, что последней версией Android стал Android 4.0 – Ice Cream Sandwich, который, возможно, и станет операционной системой будущих планшетов Nexus. Android Ice Cream Sandwich выпущен специально для смартфонов Galaxy Nexus.