Android-ի գլխավոր տնօրեն Էնդի Ռուբինը հայտնել է, որ օրական ակտիվանում է 700 000 Android օպերացիոն համակարգով աշխատող սարք։
«Մենք հաշվում ենք յուրաքանչյուր սարքի ակտիվացումը մեկ անգամ։ Վերավաճառվող սարքերը չենք հաշվարկում։ Եվ ակտիվացում նշանակում է, երբ դու այցելում ես խանութ, գնում սարքը և ապա միանում համացանցին»,-նշել է նա։
Դեռևս 2011-ի հուլիսին այս վիճակագրությունը ցույց էր տալիս օրական 550 000 սարքի ակտիվացում։ Էնդի Ռուբինի խոսքով շաբաթական այս վիճակագրությունը աճում է 4,4%-ով։
Պետք է նշել, որ մի շարք վիճակագրական վերլուծական ծառայությունների խոսքով Android սմարթֆոնները կազմում են շուկայի 53%-ը, իսկ Apple-ը՝ 29%-ը։
Սակայն պլանշետների շուկայում, ըստ IDC վերլուծական ընկերության 2011-ի երրորդ եռամսյակի տվյալների, առաջատարը 61.5%-ով Apple-ի iPad պլանշետն է։ Սպասվում է, որ տարեվերջում Amazon-ի Kindle Fire պլանշետը առաջ կանցնի Apple-ից։

21 Декабрь 2011 - 07:12 AMT
Генеральный директор Android Энди Рубин заявил, что в мире активируется около 700 000 устройств Android.
“Активацию каждого устройства мы считаем один раз. Мы не считаем перепроданные устройства. Для нас активация – это когда ты идешь в магазин, покупаешь устройство и подключаешься к Интернету”,- отметил он.
Еще в июле 2011 года статистика показывала, что ежедневно в мире активируется около 550 000 устройств. По словам Энди Рубина, этот показатель постоянно растет на 4,4%.
Следует отметить, что, по данным статистических аналитических центров, смартфоны Android составляют 53% от общего рынка данных устройств, а смартфоны Apple – 29%.
Однако на рынке планшетов, согласно данным аналитической компании IDC на третий квартал 2011 года, лидерами являются планшеты iPad от Apple (61,5%). Ожидается, что в конце года планшеты Kindle Fire компании Amazon обойдет Apple по продажам.