2012-ի Հայաստանում գալիք խորհրդարանական ընտրություններին համացանցը մեծ դերակատար է լինելու։ Այս կարծիքն այսօր ասուլիսում հայտնել են տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը և քարոզչական ոլորտի փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը։
«Ամբողջ աշխարհում քաղաքական ուժերը լուրջ ռեսուրսներ են ծախսում համացանցում քարոզչության համար։ Հայաստանում 2 տարում ինտերնետ օգտագործողների կտրուկ աճ ունեցանք՝ ինտերնետի գինը և համակարգիչները մատչելի դարձան։ Այժմ կարելի է ասել, որ 2012-ի մայիսին մենք կունենանք մոտ 40% ինտերնետ ներթափանցում»,-ասաց Սամվել Մարտիրոսյանը։
Ըստ նրա, քաղաքական լուրջ գործոն են Facebook-ը, ապա Youtube-ը։ «Հայասատանում ամենատարածված սոցիալական ցանցը Odnoklasssniki-ն է 650 000 օգտագործողներով։ Չնայած այս փաստին՝ Odnoklasssniki-ը պասիվ հարթակ է քաղաքական-հասարակական ակտիվության տեսանկյունից»,-նշեց Սամվել Մարտիրոսյանը և բերեց Ռուսաստանում ընտրությունների օրինակը, որոնց ժամանակ գրեթե բոլոր սոցիալական հարթակներում ակտիվություն և մեծ աճ գրանցվեց, բացի Odnoklasssniki-ից։
Փորձագետները կարծում են, որ սոցիալական հարթակները կուսակցությունների համար մի կողմից մեծ լսարան ունենալու հնարավորություն են, մյուս կողմից՝ թափանցիկությունը վերահսկելու միջոց։ «Կան որոշ կուսակցություններ, որ շատ ակտիվ են համացանցում, կան որոշները, որ պարզապես ներկա են։ Facebook-ի պիոները ՀԱԿ-ն է, մի պահ ԲՀԿ-ն շատ ակտիվ էր։ Իրականում բոլոր կուսակցություններն էլ ակտիվանում են ընտրությունների նախաշեմին»,-նշեց Կարեն Վրթանեսյանը։
Փորձագետները, խոսելով Ռուսաստանում ընտրությունների փորձի մասին, նշեցին, որ մի կողմից համացանցը դրական է ազդում, քանի որ այսպես ասած հանրությունը սկսում է վերահսկել ընտրությունները։ «Մյուս կողմից էլ սոցիալական հարթակները կարող են օգտագործվել մանիպուլացիայի համար։ Նույն քաղաքական ուժերը կարող են ստեղծել արհեստական ակտիվություն։ Թե քաղաքական ուժերից ով ավելի արդյունավետ կկարողանա աշխատել, կախված է նրանց ճկունությունից, արագ կողմնորոշվելուց»,-նշեց Կարեն Վրթանեսյանը։
Սամվել Մարտիրոսյանը ավելացրեց, որ Facebook-ը, Twitter-ը չեն կարող վերահսկվել ոչ Հայաստանում, ոչ էլ Ռուսաստանում։ «Օրինակ Ռուսաստանում ամենաակտիվ սոցիալական հարթակը Facebook-ը չէ, այլ Vkontakte-ն։ Եվ երբ ռուսական ՀԴԲ-ն փորձում էր վերահսկել այն, նրանց ղեկավարությունը դիմադրեց և բոլորը իմացան, որ ՀԴԲ-ն նման փորձ է արել»-պատմեց Սամվել Մարտիրոսյանը։
Փորձագետների կարծիքով Facebook-ի նման հարթակները լուրջ պաշտպանված են, և ներթափանցումը մեծ ներուժ է պահանջում։

22 Декабрь 2011 - 09:15 AMT
На предстоящих парламентских выборах 2012 года в Армении Интернет будет играть значительную роль. Такое мнение выразили во время пресс-конференции эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян и эксперт в сфере агитации Карен Вртанесян.
“Во всем мире политические силы тратят серьезные ресурсы на агитацию в Интернете. В Армении в течение последних двух лет число Интернет-пользователей резко выросло, цены на компьютеры и плата за Интернет-услуги стали более доступными. Теперь смело можем сказать, что в 2012 году мы будем иметь 40% воздействия Интернета на выборы”,- сказал Самвел Мартиросян.
По его мнению, серьезными факторами являются социальная сеть Facebook, а также видеопортал Youtube. “В Армении самая распространенная социальная сеть – это Odnoklassniki, у которой насчитывается более 650 000 пользователей. Несмотря на это, Odnoklassniki является довольно пассивной платформой с точки зрения общественно-политической активности”,- отметил Самвел Мартиросян, приведя в пример выборы в России, во время проведения которых почти во всех социальных платформах был зарегистрирован рост активности, кроме Odnoklassniki.
Эксперты считают, что социальные платформы, с одной стороны, позволяют партиям собрать большие аудитории, и с другой стороны, являются средством контролирования прозрачности выборов. “Есть партии, которые проявляют большую активность в Интернете, но еще очень многие остаются пассивными в сети. Пионером Facebook является АНК, было время, когда довольно активной была фракция “Процветающая Армения”. На самом деле в преддверии выборов все партии активизируются в сети”,- отметил Карен Вртанесян.
Говоря об опыте проведения выборов в России, эксперты отметили, что наличие Интернета позволяет общественности контролировать их прозрачность. “Но, с другой стороны, Интернет легко может стать инструментом манипулирования сознаниями масс. Те же политические силы могут спровоцировать искусственную активность. Какая из политических сил более эффективно сработает, зависит от гибкости их действий, быстроты реакции”,- отметил Карен Вртанесян.
Самвел Мартиросян добавил, что Facebook и Twitter не могут осуществлять контроль ни в Армении, ни в России: “В России самой активной соцсетью является не Facebook, а Vkontakte. На нее и пытались воздействовать во время выборов в России”.
По мнению экспертов, платформы наподобие Facebook, – довольно серьезные платформы, для воздействия на них требуется огромный потенциал.