22 Դեկտեմբեր 2011 - 11:03 AMT
«Նաիրիտ» գործարանի աշխատակիցները մոտակա օրերսշին աշխատավարձ կստանան ամփոփիչ մամուլի ասուլիսում դեկտեմբերի 22-ին հայտարարել է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների նախարար Արմեն Մովսիսյանը:«Չեմ կարող ասել` քանի ամսվա համար կվճարվեն, բայց մեկի համար հաստատ է»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով կաուչուկային հսկայի արդիականացման հարցերին, նախարարը նշել է, որ կա համաշխարհային շուկայում «Նաիրիտի» մրցունակության համալիր ծրագրի մշակման անհրաժեշտություն, որպեսզի գնահատվի անհրաժեշտ ներդրումների արդյունավետությունը:
Երևանի «Նաիրիտ» քիմիական գործարանի խնդիրների լուծման համար տարվում են բանակցություններ գերմանական CSG և ռուսական «ԻՆՏԵՐՈՅ» ընկերությունների հետ, որոնք քիմիական արտադրությունում ունեն բավականին մեծ փորձ և ֆինանսական հնարավորություններ:
«Նաիրիտի» արդիականացման և միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու համար կպահանջվի 400-500 մլն դոլար:
Հայաստանը 2011թ հոկտեմբերի 12-ին հայտ է ներկայացրել ԵվրաԱզԷս Հակաճգնաժամային ֆոնդի վարկի ստացման համար: «Գազետա.ռու» տրված հարցազրույցում ԵԶԲ կառավարման նախագահ, ԵվրաԱզԷս Հակաճգնաժամային ֆոնդի կառավարիչ Իգոր Ֆինոգենովը հաղորդում է, որ Եվրասիական զարգացման բանկի մասնագետները գնահատում են Հայաստանի ԵվրաԱզԷս Հակաճգնաժամային ֆոնդ ներկայացված հայտի բաղկացուցիչները` երկրում քիմիական ճյուղի վերականգնման համար, որը ներառում է Երևանի «Նաիրիտ» արհեստական կաուչուկի գործարանի վերակառուցումը:

Сотрудники завода «Наирит» получат зарплату в ближайшие два дня, сообщил на итоговой пресс-конференции 22 декабря министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян. «Не могу сказать, за сколько месяцев будет выплачено, но за один точно», – сказал он.
Касаясь непосредственно проблемы модернизации каучукового гиганта, министр отметил, что есть необходимость разработки комплексной программы конкурентоспособности «Наирита» на мировых рынках, чтобы оценить эффективность необходимых инвестиций.
Для решения проблем ереванского химзавода «Наирит» ведутся переговоры с немецкой компанией CSG и российской «ИТЕРОЙ», которые имеют достаточный опыт в химической промышленности и финансовые возможности.
На модернизацию «Наирита» для приведения его в соответствие международным критериям потребуется порядка $400-500 млн.
Армения 12 октября 2011 подала заявку года на получение кредита из Антикризисного фонда ЕврАзЭС. В интервью «Газете.Ru» председатель правления ЕАБР, управляющий антикризисным фондом ЕврАзЭС Игорь Финогенов сообщил, что специалисты Евразийского банка развития оценивают экономическую составляющую заявки Армении в Антикризисный фонд ЕврАзЭС — на восстановление химической отрасли в стране, включая реконструкцию завода синтетического каучука «Наирит» в Ереване.