22 Դեկտեմբեր 2011 - 12:34 AMT
Այցի շրջանակներում Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը Երևան կժամանի դեկտեմբերի 23-ին: Այցի շրջանակներում նախատեսվում է ճշտել Մեղրիի ՀԷԿ-ի կառուցման, ինչպես նաև այլ նախագծերի իրականացման ժամկետները: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը: Իրանի նախագահի այցն իրականացվում է Սերժ Սարգսյանի հրավերով:
Անդրադառնալով Իրանի հետ համատեղ նախագծերին, այդ թվում Իրան-Հայաստան նավթատարի կառուցմանը, նախարարն ասել է, որ «նախագծերի իրականացումը մեր մեղքով չէ, որ ձգձգվում է»: Նա նշել է, որ բոլոր պայմանավորվածությունները կողմերի միջև ավարտական փուլին են հասցված, իսկ համատեղ նախագծերի մեկնարկը կրում է լոկ տեխնիկական բնույթ: Միաժամանակ, Արմեն Մովսիսյանը հույս է հայտնել, որ մինչ հաջորդ տարեսկիզբ հնարավոր կլինի սկսել նախագծերի իրականացումը:
Հայաստանը և Իրանն իրագործում են մի շարք համատեղ ծրագրեր էներգետիկ ոլորտում, որոնց թվում` Արաքս գետի վրա Մեղրիի ՀԷԿ-ի կառուցումը, նավթատար, երկաթուղի, ինչպես նաև երրորդ բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդումների գծերի շինարարությունը: Այդ նախագծերի մեծամասնությունը 2011-ին մտնելու են գործնական փուլ: Այս տարի մենք պետք է ավարտին հասցնենք բոլոր նախապատրաստական աշխատանքներն անմիջականորեն Մեղրիի ՀԷԿ-ի շինարարությանը ձեռնամուխ լինելու համար, որը նախատեսվում է ավարտել 5 տարվա ընթացքում: Տվյալ պահին մենք որոշում ենք հողատարածքներ հատկացնելու և լիցենզիաներ տրամադրելու հարցը, որպեսզի փորձենք առավելագույն օպերատիվ ժամկետներում սկսել շինարակական աշխատանքները: Մեղրիի ՀԷԿ-ի շինարարությունը գնահատվում է 323 մլն դոլար, որը ներդնում է Իրանական ներդրումային ընկերությունը:
Պայմանագրի համաձայն, 15 տարվա ընթացքում ՀԷԿ-ի կողմից արտադրվող 239 Կվտ հզորությամբ էներգիան մատակարարվելու է Իրան էլեկտրահաղորդումների գծերի (ԷՀԳ) միջոցով, որից հետո կայանն անհատույց անցնելու է հայկական կողմին: Ընդ որում, համատեղ փորձարկումներով պետք է հիմնավորվի, որ փոխանցման պահին ՀԷԿ-ի էլեկտրամեխանիկական և հիդրոմեխանիկական սարքավորումներն ունեն օգտակար շահագործման առնվազն 10 տարվա ռեսուրս, իսկ թունելը և ինժեներական կառույցները` առնվազն 30 տարվա ռեսուրս:
Մինչև 2011-ի վերջ պատրաստ կլինի Հայաստան-Իրան երրորդ բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդումների գծերի 70 տոկոսը: Իրանից Հայաստան նոր ԷՀԳ շինարարությունն իրականացնելու է իրանական Sanir ընկերությունը, նախագծի արժեքը գնահատվում է մոտավորապես 100 մլն եվրո: Ներկա պահին Հայաստանի և Իրանի միջև գործում են երկու բարձրավոլտ ԷՀԳ, որոնց ընդհանուր հզորությունը կազմում է 450 Մվտ, իսկ երրորդ ԷՀԳ հետ՝ 1200Մվտ:
Հայաստանը և Իրանը մտադիր են մինչև 2014-ը կառուցել 8 դյույմ լայնությամբ 365 կմ-անոց նավթատար: Նավթատարը թույլ կտա Հայաստանին նավթամթերք ստանալ ոչ միայն Իրանի նավթազտարաններից, այլ նաև Պարսից ծոցից, որտեղ այսօրվա դրությամբ գտնվում է աշխարհում թվով երկրորդ բորսան, որտեղ վաճառվում է տարբեր որակի նավթամթերք: Հայաստանը կկարողանա օգտվել բորսայում գործող գներից, որոնք զգալիորեն տարբերվում են միջերկրածովյին գներից և զգալիորեն կրճատել տրանսպորտային ծախսերը: Պետք է հիշել այն բարդ իրավֆիճակը, որի մեջ հայտնվեց Հայաստանը երկու տարի առաջ Վրաստանում տեղի ունեցած իրադարձությունների պատճառով:
Նավթատարի շինարարությունը Հայաստանի տարածքում կֆինանսավորի հայկական կողմը, իսկ Իրանի տարածքում՝ իրանական կողմը: Նավթատարի շահագործման մասին պայմանագիրը կկնքվի 25 տարով: Հայաստանի ներքին սպառման պահանջարկը կազմում է տարեկան 400 հազար տոննա: Այս նավթատարը թույլ կտա լիովին բավարարել նավթամթերքի մեր պահանջմունքները, ինչպես նաև ապահովել տարանցման ծավալների ավելացում առաջիկա մի քանի տարվա ընթացքում:

В рамках визита президента Ирана Махмуда Ахмадинеджада в Ереван 23 декабря будут уточнены сроки строительства Мегринской ГЭС, а также других проектов. Об этом на итоговой пресс-конференции в Ереване сообщил министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян. Визит главы Ирана осуществляется по приглашению президента Армении Сержа Саргсяна.
Касаясь совместных проектов с Ираном, в том числе и нефтепровода Иран-Армения, глава министерства сказал, что «они задерживаются не по вине армянской стороны». При этом он подчеркнул, что все договоренности между сторонами практически доведены до финишного этапа, а вопрос старта совместных проектов носит лишь технический характер. Одновременно Армен Мовсисян выразил надежду, что со следующего года станет возможным приступить к реализации намеченных проектов.
Армения и Иран планируют построить на реке Аракс две самые мощные на Южном Кавказе ГЭС: с армянской стороны станция будет располагаться в Мегри, а с иранской стороны – в Карачиларе. Каждая из станций будет ежегодно вырабатывать по 793 млн. кВт.ч электроэнергии. Расчетная мощность Мегринской ГЭС составит 130 МВт.
В этом году стороны должны были завершить все подготовительные работы, чтобы приступить непосредственно к строительству Мегринской ГЭС, которую планируется завершить в течение пяти лет. Строительство Мегринской ГЭС оценивается в $323 млн., которые инвестирует Иранская инвестиционная компания. В соответствии с договором, в течение 15 лет вырабатываемая на ГЭС электроэнергия напряженностью в 230 кВт будет поставляться в Иран по ЛЭП, построенной инвестором, после чего станция безвозмездно перейдет армянской стороне. При этом по результатам совестных испытаний должно быть получено обоснование, что в момент передачи ГЭС Армении ее электромеханическое и гидромеханическое оборудование имеет как минимум 10-ий эксплуатационный ресурс, а тоннель и инженерные строения – минимальный 30-ий ресурс.
Строительство нефтепровода Иран-Армения, которое планируется завершить в 2014 году, позволит Армении транспортировать нефтепродукты не только с нефтеперерабатывающих заводов (НПЗ) Ирана, но и из Персидского залива, который на сегодняшний день является второй в мире биржей, где торгую нефтепродуктами разного качества. Строительство нефтепровода на территории Армении согласно достигнутым договоренностям будет финансировать армянская сторона, а на территории Ирана – соответственно, иранская. Договор по эксплуатации нефтепровода будет заключен на 25 лет, поэтому и были произведены расчеты по увеличению объемов транспортировки за этот период с учетом ряда факторов, в числе которых экономический рост, рост населения Армении. Внутренняя потребность Армении в нефтепродуктах составляет 400 тыс. тонн в год.