Վերածննդի դարաշրջանի մեծ գեղանկարիչ Միքելանջելոյի ձեռագրերն ու ճեպանկարները այսուհետ կարելի է դիտել iPad-ով։ National Geographic-ը Վատիկանի գրադարանի և իտալական մարքեթինգային ընկերություն Froggy-ի հետ համատեղ թողարկել են iPad ծրագիր։
Vatican Latin Codex 3211 կոչվող ծրագրում ներառված են 111 ձեռագրեր թվագրված 1534-ից 1563-ը։ Ծրագիրը պարունակում է նաև նրա գրած նամակները, էսսեները, պոեմները և ճեպանկարները։ Այս մասին հայտնում է ANSA-ն։ Բացի այս ամենից ծրագիրը պարունակում է Վատիկանի գրադարանի պատմության մասին ֆիլմ։
Միքելանջելոն արվեստի պատմություն է մտել որպես քանդակագործ և որմնանկարիչ։ Նա նաև հայտնի է իր բանաստեղծություններով, որոնք բավականին ճանաչված էին իր կենդանության օրոք։ Նրա բանաստեղծություններից 300-ը մինչ օրս պահպանվել են։

23 Декабрь 2011 - 08:15 AMT
Коллекция рисунков и писем выдающегося скульптора эпохи Возрождения Микеланджело отныне доступна для iPad. Телеканал National Geographic, библиотека Ватикана и маркетинговая компания Froggy выпустили совместную программу для iPad.
В программу Vatican Latin Codex 3211 вошли 111 рукописей, датированных 1534-1563 годами. В него включены письма, эссе, наброски Микеланджело, а также оригинальные версии его стихотворений, сообщает ANSA. Кроме того, программа содержит фильм об истории библиотеки Ватикана.
Микеланджело вошел в историю искусства как выдающийся скульптор и автор фресок. Он также сочинял стихи, которые при его жизни были популярны. Около 300 стихотворений Микеланджело дошли до наших дней. Программу можно загрузить с iTunes. Ее стоимость – 4 евро.