Գերմանական դատարանը Samsung և Apple պատերազմներում վերջապես կայացրել է որոշում՝ հայտարարելով, որ Samsung-ի Galaxy Tab 10.1N պլանշետն իր դիզայնով iPad-ի կրկնօրինակը չէ։
Galaxy Tab 10.1N-ը համարվել է Galaxy Tab 10.1-ի ժամանակակից տարբերակը։ Վերջինիս վաճառքը Գերմանիայի տարածքում սեպտեմբերին արգելվել էր դատարանի կողմից։
Դատարանի նոր որոշումը վկայում է այն մասին, որ Apple-ի հետագա դատական հայցերը հնարավոր չի լինի բավարարել «Մենք չենք կարծում, որ որևէ մեկը կարողանա շփոթել Samsung պլանշետը iPad-ի հետ», -նշել է դատավոր Ջոաննա Բրյուկներ-Հոֆմանը, հաղորդում է Bloomberg-ը։
Samsung-ի և Apple-ի միջև դատական «պատերազմները» սկսվել են 2011-ի գարնանը։ Apple-ը մեղադրում է Samsung-ին արտադրանքների դիզայնի կրկնօրինակման մեջ, մասնավորապես խոսքը վերաբերում է Galaxy Tab և Galaxy սմարթֆոններին։ Ողջ տարվա ընթացքում երկու ընկերությունները միմյանց դեմ ներկայացրել են 30 դատական հայց աշխահի տարբեր երկրների դատարաններում։

Немецкий суд в судебной войне компаний Apple и Samsung принял окончательный вердикт, заявив, что планшет Galaxy Tab 10.1N компании Samsung по своему дизайну отнюдь не является копией iPad.
Планшет Galaxy Tab 10.1N был признан усовершенствованной версией модели Galaxy Tab 10.1, продажа которого в Германии с сентября была запрещена.
Новое решение суда свидетельствует о том, что и последующие иски Apple невозможно будет удовлетворить. “Мы не думаем, что кто-то сможет перепутать планшет Samsung с iPad”, – заявила судья Джоанна Брюкнер-Хоффман, сообщает Bloomberg.
Apple и Samsung ведут патентную войну в разных странах с апреля 2011 года. Решение о запрете Galaxy Tab 10.1 в Германии было принято 9 сентября. Суд удовлетворил иск Apple, заявившей, что планшет Samsung почти полностью копирует дизайн iPad. В 2011 году компании Apple и Samsung в общем предъявили друг против друга 30 судебных исков