23 Դեկտեմբեր 2011 - 09:51 AMT
Հայաստանի համար գյուղատնտեսական ոլորտը հանդիսանում է ավանդական, քանի որ այստեղ բնակչության զբաղվածության ցուցանիշը 45 տոկոս է, որի պատճառով էլ իշխանությունները հատուկ ուշադրություն են դարձնում նրան, դեկտեմբերին 23 Երևանում կայաված մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը: «Կարող եմ ասել, որ այս տարին գյուղացիների վստահության վերականգնման տարի էր: Ես այն գնահատում եմ որպես կարգավորող, քանի որ ստեղծվել էին անհրաժեշտ նախադրյալներ հաջորդ տարվա աճը ապահովելու համար»,-ընդգծել է նա: Ինչպես հաղորդել է նախարարը, գյուղատնտեսական արտադրանքի համախառն ծավալը 2011թ հունվար-նոյեմբեր ամիսներին կազմել է 772,9 մլրդ դրամ, ինչը անցած տարվա ցուցանիշից 14 տոկոսով ավել է: «Այս միտում շարունակվելու է նաև դեկտեմբերին, և ես համոզված եմ, որ տարին մենք կամփոփենք երկնիշ ցուցանիշով»,-հավաստիացրել է նա:
Սերգո Կարապետյանը նաև հայտնել է, որ ցորենի և գարու բերքի ծավալը կազմել է 392.5 հազր տոննա, 2010թ 302 հազար տոննայի դիմաց` աճելով 30 տոկոսով: Ընդ որում, ցորենի արտադրությունը գերազանցել է նախորդ տարվա 20.9 տոկոսի ցուցանիշը, իսկ գարունը` 43.9 տոկոսը:
Ոլորտի նվաճումների թվում նախարարն առանձնացրել է հատիկավոր կուլտուրաներով ապահովվածության մակարդակը, որն այսօրվա դրությամբ կազմում է 37-40 տոկոս: Ծրագրվում է, որ մինչև 2020թ այն կհասցվի 60 տոկոսի: Բացի այդ, խաղողի մթերման գործընթացը կազմակերպող ընկերությունների հետ ընդունելի պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել: «Այս տարի գնվել է 20 մլրդ դրամի խաղող»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է կենդանաբուծությանը, ապա ըստ նրա, կա ցածր արտադրողականության խնդիր, չնայած նրան, որ այս տարի գրանցվել է խոշոր եղջերավոր անասունների 3700, ոչխարների` 38 000, խոզերի` 5000 գլխաքանակի ավելացում :
Սերգո Կարապետյանը հավելել է, որ երկրում շարունակվում է համագործակցության գործընթացը, բանակցություններ են տարվում ռուսական ընկերությունների հետ` անհրաժեշտ գյուղատնտեսական տեխնիկայի մատակարարման համար, ինչը թույլ կտա մեծացնել ցանքատարածքները:

23 Декабрь 2011 - 09:51 AMT
Сфера сельского хозяйства является традиционной для Армении, поскольку в ней занято 45% населения, в силу чего власти уделяют ей особое внимание, сказал на итоговой пресс-конференции 23 декабря в Ереване министр сельского хозяйства РА Серго Карапетян. «Могу сказать, что этот год был годом восстановления доверия со стороны сельчан, его я оцениваю, как стабилизационный, так как были созданы необходимые предпосылки для обеспечения роста в следующем году», – подчеркнул он. Как сообщил министр, валовой объем сельскохозяйственной продукции в январе-ноябре 2011 года составил 772,9 млрд. драмов, что больше прошлогоднего показателя на 14%. «Эта тенденция будут продолжаться в декабре, и я уверен, что год мы закроем с двухзначным показателем», – заверил он.
Серго Карапетян также сообщил, что объем урожая пшеницы и ячменя составил 392,5 тыс. тонн, против 302 тыс. тонн за 2010 год – рост на 30%, при этом объемы производства пшеницы превысил прошлогодний уровень на 20,9%, а ячменя – на 43,9%.
Среди достижений сферы министр выделил повышение уровня обеспеченности зерновыми культурами, который на сегодняшний день составляет 37-40%, планируется, что до 2020 года он достигнет 60%. Помимо этого, была достигнута договоренность с компаниями об организации процесса закупа винограда на должном уровне. «В этом году было закуплено винограда на сумму 20 млрд. драмов», – сказал он.
Что же касается животноводства, то, по его словам, есть проблема низкого уровня производительности, несмотря на то, что в этом году было зафиксировано увеличение поголовья крупного скота на 3 700 голов, овец – на 38 000 голов, свиней – 5000 голов.
Серго Карапетян добавил, что в стране продолжается процесс кооперации, ведутся переговоры с российскими компаниями для поставки необходимой сельхозтехники, увеличиваются посевные площади.