24 Դեկտեմբեր 2011 - 09:52 AMT
2012թ. դեպի Հայաստան փախստականների հոսք կսկսվի, այդ թվում հայ ընտանիքների, գտնում է տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանը: «Ես չեմ բացառում, որ այդ միտումը կարող է ուժգնանանլ, սակայն, այդ գործընթացները դժվար է միանշանակ գնահատել: Ամեն դեպքում նման զարգացումներ տարածաշրջանում ցանկալի չեն, ոչ միայն Իրանի, այլ նաև Սիրիայի դեպքում»,-ասել է նա PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին՝ մեկնաբանելով իրավիճակն Իրանում:
Պենտագոնի ղեկավար Լեոն Պանետտան CBS հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն կարող է հարվածել Թեհրանի միջուկային օբյեկտներին, եթե հետախուզությունը տվյալներ ստանա, որոնք կհաստատեն Իրանում միջուկային զենքի մշակման մասին տեղեկությունները:
Ըստ նրա, նման դիմակայությունը ցավագին է ընկալվում գործարար շրջանակներում, կան դեպքեր, երբ ամբողջ ընտանիքներ Իրանից Հայաստան են տեղափոխվում:
Ինչպես նշել է տնտեսագետը, Հայաստանի էկոնոմիկայի համար իրավիճակը տարածաշրջանում և զանգվածային հոսքերի տեղափոխումը կարող է բացասական բնույթ ունենալ՝ դառնալով լրացուցիչ բեռ: «Մյուս կողմից, պարսիկ գործարարների ժամանումը նոր խթան կհանդիսանա տնտեսական մրցակցության ու աճի համար»,-ասել է Թաթուլ Մանասերյանը:

В 2012 году будет наблюдаться тенденция притока в Армению беженцев, в том числе и армянских семей, считает доктор экономических наук, профессор, руководитель исследовательского центра «Альтернатива» Татул Манасерян. «Я не исключаю возможности, что эта тенденция усилится, однако эти процесс, однозначно, трудно оценить. В любом случае, не желательны такие развития в регионе, связанные не только с Ираном, но и Сирией», – сказал он в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net, комментируя ситуацию в Иране.
Глава Пентагона Леон Панетта в интервью телекомпании CBS заявил, что США могут нанести удар по ядерным объектам Тегерана в случае, если у разведки будут данные, подтверждающие информацию о разработке ядерного оружия Ираном.
По его словам, такое противостояние особо болезненно воспринимают деловые круги, и есть уже случаи, когда из Ирана переезжают в Армению семьями.
Тем не мене, как отметил экономист, для экономки Армении ситуация в регионе и перемещение массовых потоков может нести отрицательный характер в виде дополнительного бремени. «С другой стороны, приезд предпринимателей из Ирана даст новый импульс экономической конкуренции и росту экономики», – добавил Татул Манасерян.