Վերջին երկու ամիսների ընթացքում Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարության Սննդամթերքի անվտանգության պետծառայության ուշադրության կենտրոնում կաթնամթերքի և մսամթերքի շուկաներն էին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է պետծառայության պետի մամլո քարտուղար Բաբկեն Պիպոյանը: «Երևանում` Խորենացու փողոցում գտնվող «Գումի» շուկայում և Կոմիտասի շուկայում, բազմաթիվ խախտումներ են հայտնաբերվել` սկսած համապատասխան փաստաթղթերի բացակայությունից մինչև մսի պահպանման պայմանների խախտումներ»,- ասել է նա: Բացի այն, որ այդ երկու շուկաներում տավարի մսի փոխարեն ձիու միս է վաճառվել, «Գումի» շուկայում նաև արդեն սատկած անասունի միս է հայտնաբերվել, որը վտանգ է ներկայացնում մարդու առողջության համար:
Այս կապակցությամբ Բաբկեն Պիպոյանը հավելել է, որ անբարեխիղճ տնտեսվարող սուբյեկտների հանդեպ քրեական վարույթ է հարուցվել, ընդ որում` տուգանքի չափը կազմել է մոտ 2 մլն դրամ: «Ամենամեծ տուգանքը նշանակվել է այն տնտեսվարող սուբյեկտին, որն իր կրպակում ձիու և սատկած անասունի միս է իրացրել»,- հաղորդել է նա:
Իրադրությունը մսի շուկայում, մասնագետի կարծիքով, կախված է քաղաքացիների մտածելակերպից, որոնք գերադասում են միսը գնել փողոցում, քան անհրաժեշտ պայմաններով ապահովված տաղավարներից:
Իսկ ինչ վերաբերում է կաթնամթերթին, ապա այդ շուկան Պետծառայության մշտական ուշադրության տակ է, իսկ անբարեխիղճ տնտեսվարող սուբյեկտների հանդեպ հարուցված վարույթների արդյունքները կամփոփվեն վաղը:

26 Декабрь 2011 - 11:32 AMT
В центре внимания Госслужбы безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении в последние два месяца находились рынки молочных продуктов и мяса. Об этом на пресс-конференции в Ереване сказал пресс-секретарь начальника Госслужбы Бабкен Пипоян. «На улице Хоренаци в Ереване, на рынке ГУМа и на рынке Комитаса были выявлены многочисленные нарушения, начиная от отсутствия соответствующих документов и нарушений условий хранения мяса», – сказал он. Более того, на этих двух рынках под видом говядины продавали конину, а вот на ГУМовском рынке было обнаружено и мясо уже сдохшего животного, что представляет опасность для здоровья человека.
В связи с этим Бабкен Пипоян добавил, что в отношении недобросовестных хозсубъектов возбуждено административное производство, добавив, что размер штрафа составил порядка 2 млн драмов. «Самый большой штраф был применен к хозсубъекту, который реализовал в своем ларьке конину и мясо сдохшего животного», – сообщил он.
Ситуация на рынке мяса, по мнению специалиста, зависит от менталитета самих граждан, которые предпочитают приобретать мясо на улице, нежели в оснащенных необходимыми условиями ларьках.
Что же касается молочной продукции, то этот рынок находится под постоянным наблюдением Госслужбы, а результаты возбужденных административных производств в отношении этих недобросовестных хозсубъектов будут подведены завтра.