27 Դեկտեմբեր 2011 - 09:07 AMT
Հեռացող 2011 թվականը Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը միանգամայն հաջողված է համարում: «Տարվա արդյունքներով մենք տնտեսական ակտիվության 5,5% ցուցանիշ ենք ակնկալում, իսկ ՀՆԱ ցուցանիշը կլինի ավելի ուշ»,- ասել է նա դեկտեմբերի 27-ին Երևանում կայացած ամփոփիչ մամլո ասուլիսում:
Ընդ որում, նախարարը ուշադրություն է հրավիրել այն փաստին, որ բոլոր ոլորտներում, բացառությամբ շինարարության, աճ է գրանցվել, մասնավորապես` արդյունաբերության ոլորտում: «Ուրախացնում է, որ տնտեսական ակտիվության լոկոմոտիվն իրական հատվածն է դարձել»,- ընդգծել է նա: Ինչպես հաղորդել է Տիգրան Դավթյանը, արդյունաբերության ոլորտում հաշվետու ժամանակահատվածում աճը կազմել է մոտ 13-14%, գրանցվել է արտադրության ծավալների աճ, որն արդեն 900 մլրդ դրամ է կազմել, և «հույս կա, որ մենք կհատենք 1 տրլն դրամ խորհրդանշական ցուցանիշը»: Խոսելով այլ ցուցանիշների մասին` նախարարը նշել է, որ ծառայությունների ոլորտում աճը կազմել է 10%, ընդ որում` 2011 թվականին արտահանման ծավալների աճի տեմպերը, որտեղ տասնմեկ ամսում աճը կազմել է 34,6%, գերազանցել են ներկրումը, արձանագրվել է նաև երկրի տնտեսության մեջ ներդրումների աճ` 23,4%: Այս կապակցությամբ նախարարը կարևորել է, որ փոխվել է երկրի տնտեսության կառուցվածքը, որում ավելացել է արդյունաբերության բաժինը:
Իսկ ինչ վերաբերում է գնաճին, նրա խոսքով, ամփոփիչ ցուցանիշը կորոշվի հաջորդ տարվա սկզբին, բայց հիմա արդեն ակնհայտ է, որ տարվա վերջին աճի տեմպերը նվազել են` համեմատած բարձր գնաճային ճնշման հետ, որը կար տարվա սկզբին:

27 Декабрь 2011 - 09:07 AMT
Уходящий 2011 год министр экономики Армении Тигран Давтян считает вполне удавшимся. «По итогам года мы ожидаем показатель экономической активности в 5,5%, а вот показатель ВВП будет позже», – сказал он на итоговой пресс-конференции 27 декабря в Ереване.
При этом глава министерства обратил внимание на то, что во всех сферах, за исключением строительства, зафиксирован рост, в частности, в сфере промышленности. «Радует, что локомотивом экономической активности стал реальный сектор», – подчеркнул он. Как сообщил Тигран Давтян, в сфере промышленности за отчетный период рост составил порядка 13-14%, зафиксирован рост объемов производства, которые уже составили 900 млрд. драмов, и «есть надежда, что мы пересечем символический показатель в 1 трлн. драмов». Говоря о других показателях, министр отметил, что рост в сфере услуг составил 10%, при этом в 2011 году темпы роста объемов экспорта, где за одиннадцать месяцев рост составил 34,6%, опережали импорт, зафиксирован и рост инвестиций в экономику страны на уровне 23,4%. В связи с этим министр придал важность тому, что изменилась структура экономики страны, в которой увеличилась доля промышленности.
Что же касается инфляции, то, по его словам, итоговый показатель будет подведен в начале следующего года, но уже сейчас очевидно, что темпы роста к концу года снизились по сравнению с высоким инфляционным давлением, которое было в начале года.