Ճգնաժամի ժամանակ զգալի անկում ապրած Հայաստանի ալմաստի վերամշակման ճյուղը վերականգնվում է, դեկտեմբերի 27-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: Նրա խոսքով, եթե տարվա սկզբին «Ալռոսա» ռուսական ընկերությունը միայն 1 հայկական ընկերության էր հումք մատակարարում, ապա այժմ դրանք արդեն տասն են:
Այս կապակցությամբ նախարարը հաղորդել է, որ «Ալռոսայի» հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակում 2011 թվականին հայկական ընկերություններին 40 մլն դոլարի հումք է մատակարարվել: «Մատակարարումների դինամիկան շարունակվում է, նախնական պայմանավորվածություն կա հաջորդ տարի մատակարարումները հասցնել 50 մլն դոլարի»,- ասել է նա` հավելելով, որ երկրի կառավարությունը գործադրում է բոլոր ջանքերը, որպեսզի ընկերություններին ապահովի անհրաժեշտ հումքով:

27 Декабрь 2011 - 10:15 AMT
Пережившая значительный спад в период кризиса алмазообрабатывающая отрасль Армении восстанавливается, заявил на итоговой пресс-конференции 27 декабря в Ереване министр экономики Армении Тигран Давтян. По его словам, если в начале года российская компания «Алроса» поставляла сырье только 1 армянской компании, то сейчас их уже десяток.
В связи с этим министр сообщил, что в рамках достигнутых договоренностей Армении с «Алросой», в 2011 году армянским компаниям было поставлено сырья на общую сумму в 40 млн. долларов. «Динамика роста поставок продолжиться, есть предварительная договоренность довести поставки до 50 млн. долларов в следующем году», – сказал он, добавив, что правительство страны предпринимает все усилия для того, чтобы обеспечить компании необходимым сырьем.