2012 թվականի հունվարի 10-ից փետրվարի 10-ը Երևանի «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրում կանցկացվի «Թվային միջոցները կրթության արդյունավետ գործիքներ» միջազգային 4-րդ ստուգատեսը՝ Հանրակրթական ԴիջիԹեք 2012 միջոցառումը, տեղեկացնում են ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության մամլո ծառայությունից։
Այն նպատակ ունի հանրակրթության մեջ ներկայացնել թվային միջոցների արդյունավետ կիրառման փորձը, ձեռքբերումները, նախագծերը, թվային նոր գործիքների և հաղորդակցական տեխնոլոգիաները։
Ստուգատեսը կանցկացվի ՀՀ ԿԳՆ պատվերով իրականացվող «Փորձարարական մանկավարժական ծրագրերի իրականացում հանրակրթությունում» ծրագրի շրջանակներում։
Ստուգատեսին կմասնակցեն ՀՀ և արտերկրի հանրակրթական դպրոցների սովորողներ, դասավանդողներ, անհատներ և աշխատանքային խմբեր և ՏՏ ոլորտի ձեռնարկություններ։
Ստուգատեսի պաշտոնական գործընկերներն են՝ «Մայքրոսոֆթ»-ի Հայաստանյան ներկայացուցչությունը, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը, Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը, «Յունիքոմփ» և «Ֆիրմա Ալֆա» ընկերությունները և ՀՀ ԿԳՆ ԿՏԱԿ-ը։
Ստուգատեսին կարելի է ներկայացվել անհատական կամ խմբային տեսադասեր, ուսումնական նյութեր Notebook ծրագրով, ինտերնետային TV-հաղորդաշար, անհատական բլոգ, գրական, երաժշտական, այլ տեսահոլովակներ, էլեկտրոնային գրքեր, ռոբոտատեխնիկայի, ծրագրավորման, տիեզերագիտության, մեդիատեխնոլոգիաների ուսուցման ծրագրեր և այլն։
Հունվարի 10-ից ստուգատեսի մասնակիցներն իրենց նյութերը կհրապարակեն սոցիալական ցանցերում, կայքերում, բլոգերում։ Ստուգատեսի մրցանակային հանձնաժողովը պարբերաբար կհրապարակի ընտրած նյութերը mskh.am-ում:
Հոդվածները կհրապարակվեն «Դպիր» էլեկտրոնային ամսագրի հատուկ համարում և կթարգմանվեն անգլերեն: Փետրվարի 10-ին կկայանա ստուգատեսի պաշտոնական փակումը։

28 Декабрь 2011 - 10:07 AMT
С 10 января по 10 февраля в Ереванском учебно-образовательном комплексе “Мхитар Себастаци” будет проведено общеобразовательное мероприятие “DigiTec 2012” – 4-ый международный смотр на тему “Цифровые технические средства-инструменты продуктивного образования”, сообщают в пресс-службе Министерства образования и науки РА.
Цель смотра: представить в сфере образования опыт продуктивного использования цифровых средств, результатов, проектов, а также новые инструменты и информационные технологии.
Смотр будет проведен в рамках программы “Реализация экспериментальных педагогических программ в сфере общего образования” Министерства образования и науки РА.
В нем примут участие ученики общеобразовательных школ, преподаватели, отдельные участники, рабочие группы и предприятия сферы ИТ из Армении и из-за рубежа.
Официальные партнеры смотра – филиал компании “Microsoft” в Армении, Фонд “Инкубатор Предприятий РА”, компании “Юникомп”, “Фирма Альфа”, Союз предприятий информационных технологий, КТАК МОН РА.
На смотр могут быть представлены индивидуальные и групповые работы: видеоуроки, учебные материалы в программе Notebook, Интернет-TV-серия передач, личный блог, литературные, музыкальные или другие видеоролики, электронные книги, сборники, журналы, архивы, календари, ежегодники, программы обучения по робототехнике, программированию, астрономии, медиатехнологиям и др.
С 10-го января участники смотра опубликуют свои материалы в социальных сетях, сайтах, блогах. Жюри смотра периодически публикует отобранные материалы на сайте mskh.am.
Жюри смотра периодически публикует отобранные материалы на сайте mskh.am.
Статьи будут публиковаться в специальном выпуске электронного журнала “ Дпир” и будут переведены на английский язык.