28 Դեկտեմբեր 2011 - 12:29 AMT
«ՀԿԵ»ՓԲԸ-ն 2012 թվականին կշարունակի զարգացնել սոցիալական երկխոսության համակարգն ընկերությունում, հայտնել է ՀԿԵ գլխավոր տնօրեն Շևկետ Շայդուլինը` ներկայացնելով 2011թ. երկաթուղու աշխատանքի արդյունքները Հայաստանի տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանի մասնակցությամբ ամփոփիչ խորհրդակցության ժամանակ: «2012 թվականն ընկերությունում Անձնակազմի հետ աշխատանքի տարի է հռչակվել: Մենք սոցիալական քաղաքականությունը չենք դիտարկում որպես ծախսատար մեխանիզմ: Մեզ համար դա աշխատանքի արտադրողականության բարձրացման և զարգացման գործիք է»,- ընդգծել է ընկերության տնօրենը:
Ինչպես նշել է Շայդուլինը, երկաթուղու աշխատակիցների միջին աշխատավարձը ներկայումս կազմում է 146 593 դրամ, ինչը 9,7 տոկոսով գերազանցում է 2010 թվականի ցուցանիշը:
Ավելին, նրա խոսքով, «ՀԿԵ»ՓԲԸ 2011թ. ներդրումային ծրագիրն ամբողջությամբ կատարվել է: «2011 թվականին ընկերության ներդրումները կազմել են 16,5 մլրդ դրամ: Այս տարի մեր առաջնահերթությունները դարձան գնացքների բեռնատարությունը, կայարանների զարգացումն ու արհեստական կառույցների արդիականացումը: 2012-ին առաջնահերթ ուղղությունները կդառնան տեխնոլոգիաների և շահագործման աշխատանքների կառավարման կատարելագործումը, ռեսուրսների օգտագործման արդյունավետության բարձրացումը, ռեսուրսապահպան տեխնոլոգիաների ներդրումը»,- ասել է ՀԿԵ գլխավոր տնօրենը:
Նրա խոսքով` «ՀԿԵ»ՓԲԸ 2011թ. ներդրումային ծրագրի առնչությամբ ծախսերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 13,4 մլրդ դրամ, որից 13,1 մլրդ դրամ ծախսվել է ենթակառուցվածքի արդիականացման աշխատանքների վրա, իսկ 313 մլն դրամ` շարժակազմի թարմացման: Շայդուլինը նկատել է, որ «ՀԿԵ»ՓԲԸ կոնցեսիոն գործունեության սկզբից ի վեր ավելի քան 73 մլրդ դրամ է ներդրվել, ինչը Հայաստանի երկաթուղու կայուն զարգացման երաշխիքն է:
Գլխավոր տնօրենն ընդգծել է, որ երկաթուղու վրա իրականացված աշխատանքների շնորհիվ 2011 թվականը հաջողվել է ավարտել առանց վթարների, իսկ խոտանների և խախտումների ընդհանուր թիվը 2011 թվականին 2010-ի համեմատ նվազել է 22 տոկոսով (270-ից 169 դեպք):

ЗАО «ЮКЖД» продолжит развивать систему социального диалога в компании в 2012 году, заявил генеральный директор ЮКЖД Шевкет Шайдуллин, представляя результаты работы железной дороги за 2011 год на итоговом совещании с участием министра транспорта и связи Армении Манука Варданяна. «2012 год на железной дороге провозглашен Годом работы с персоналом. Мы не рассматриваем социальную политику как затратный механизм. Для нас – это инструмент развития и повышения производительности труда», – подчеркнул руководитель компании.
Как отметил Шайдуллин, средний размер заработной платы сотрудников железной дороги составляет в настоящее время 146,593 драма, что на 9,7% превышает показатель 2010 года.
Более того, по его словам, инвестиционная программа ЗАО «ЮКЖД» на 2011 год выполнена в полном объеме. «Инвестиции компании на 2011 год составили 16,5 млрд драмов. Нашими приоритетами в этом году стали грузоподъемность поездов, развитие станций и модернизация искусственных сооружений. Приоритетными направлениями работ в 2012 году станут совершенствование технологии и управления эксплуатационной работы, повышение эффективности использования ресурсов, внедрение ресурсосберегающих технологий», – сказал генеральный директор ЮКЖД.
По его словам, общий объем затрат по инвестиционной программе ЗАО «ЮКЖД» в 2011 году составил 13,4 млрд драмов, из которых 13,1 млрд драмов были затрачено на работы по модернизации инфраструктуры, а 313 млн драмов – на обновление подвижного состава. Шайдуллин заметил, что с начала концессионной деятельности ЗАО «ЮКЖД» было инвестировано более 73 млрд драмов, что является гарантией стабильного развития железной дороги Армении. Генеральный директор подчеркнул, что благодаря проводимым на железной дороге работам 2011 год удалось завершить без аварий, а общее число браков и нарушений безопасности движения в 2011 году к уровню 2010 года снизилось на 22% (с 270 случаев до 169 случаев).