(?) 2011-ին ձեր կենտրոնի կողմից իրականացված ծրագրերի մեծ մասը տրանսպորտի ոլորտին էին առնչվում։ Դրանցից որո՞նք են ավարտվել և որո՞նք են դեռ պիլոտային փուլում գտնվում։
(!) 2011-ին մեկնարկել ենք քաղաքային տրանսպորտի ժամանակացույցը վերահսկող նախագծի պիլոտային փուլը, որի շրջանակներում Երևանի 4 ավտոբուսներում տեղադրվել են GPS մոնիտորինգային համակարգեր և 1 կանգառասրահում ժամանակացույցը ցուցադրող էլեկտրոնային վահանակ։ Ծրագիրը կշարունակվի նոր ավտոբուսների խմբաքանակի Երևան ժամանելուն պես։
Երկու ծրագիր գործարկել ենք Օրանժ Արմենիայի հետ համատեղ՝ կրկին պիլոտային փուլով։ Երևանի 5 ավտոբուսներում և 5 կանգառասրահներում տեղադրել ենք Wi-Fi անլար ինտերնետ տարածող Օրանժ MyFi մոդեմները, որոնք ապահովում են մինչև 7,2Մբ/վ արագությամբ ինտերնետ։
Տրանսպորտի ոլորտի մյուս ծրագրերից է Երևանի բանուկ փողոցներում կանգառասրահների դիտման նպատակով 60 տեսախցիկի տեղադրումը, որն իրականացրել ենք Տրանսպորտի վարչության և «Երևանտրանս» ընկերության հետ միասին։
Մյուս ծրագրերից էր շտապօգնության մեքենաներում և կոմունալ վարչության աղբատար մեքենաներում GPS համակարգերի տեղադրումը։ Սա գրաֆիկի վերահսկում է ապահովում, իսկ շտապօգնության մեքենաների դեպքում՝ որևէ պատահարի ժամանակ, GPS-ի միջոցով կարելի է իմանալ թե որ մեքենան է ավելի մոտ գտնվում և կապ տալ։ Գրեթե բոլոր աղբատար մեքենաների վրա արդեն տեղադրել ենք համակարգերը։ 2012-ին կավարտենք այս նախագիծը։
(?) Քաղաքային տնտեսությանը նպաստող ծրագրերը որո՞նք էին։
(!) Քաղաքային տնտեսության մասով Երևանի շենքերից մեկի վերելակում տեղադրել ենք վերելակների ավտոմատացված կառավարման համակարգ։ Դա մի համակարգ է, որը տեղադրվում է վերելակի վրա։ Այն հնարավորություն է տալիս օպերատորին օնլայն հետևել վերելակի աշխատանքին՝ մարդ կա կամ չկա ներսում, շարժ կա թե ոչ, ինչ տեխնիկական խնդիրներ են առաջացել, փչացել է արդյոք և այլն։ Բացի դրանից վերելակում մնացած քաղաքացին կարող է կապվել օպերատորի հետ և վերջինս մասնագետների խումբ կուղարկի՝ խնդիրը լուծելու համար։ Այս ծրագիրը դրական է գնահատել ՀՀ կոմունալ վարչության համապատասխան բաժինը։
Քաղաքային տնտեսությանը նպաստող մյուս ծրագիրը 2011-ին եղել է արտաքին լուսավորության ավտոմատացված կառավարման համակարգը։ Այն նույնպես փորձնական փուլով է մեկնարկել։ Քաղաքի լուսավորության մի հենակետում տեղադրել ենք այդ համակարգը, որը նպատակ ունի էլեկտրախնայողություն անել և խնդիրների դեպքում արագ արձագանքել դրա մասին սպասարկող ընկերությանը։ Համակարգն աշխատում է օնլայն ռեժիմով՝ ավտոմատ միացնելով և անջատելով լուսավորությունը։ Այդպես քաղաքի էլեկտրոնային քարտեզում երևում է, թե տվյալ գծում քանի լուսատու է միացած։ Այս նախագծի պիլոտային փուլին դեռևս անհրաժեշտ է 4-5 ամիս վերջնական արդյունքի համար։
Մյուս ծրագրերից էր QR կոդերով վահանակների տեղադրումը քաղաքի կենտրոնի հուշարձանների և պատմամշակութային շենքերի վրա։ Ծրագրի շրջանակներում 39 հուշարձանի և 53 շենքի վրա տեղադրվեցին QR կոդեր, որոնք պարունակում էին տվյալ հուշարձանի կամ շենքի մասին պատմող տեղեկություններ՝ կառուցման պատմությունը, նկարներ, հոլովակներ և այլն։ Այս ծրագրի պիլոտային փուլն ավարտվել է։ Ծրագիրը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել թե՛ քաղաքացիների շրջանում և թե՛ զբոսաշրջիկների։ 2012-ին հավանական է, որ կսկսվի ծրագրի 2-րդ փուլը։
Մենք կատարել ենք նաև ծրագրեր՝ ուղղված քաղաքացի-քաղաքապետարան շփման ապահովմանը։ Դրանցից են քաղաքապետարանի կայքում օնլայն դիմում ներկայացնելու և օնլայն զրույց-չաթ անելու հնարավորությունները, ինչպես նաև այդ դիմումի ընթացքին ՍՄՍ կարճ հաղորդագրության միջոցով հետևելու հնարավորությունը։ Բացի դրանից 2011-ին գործարկել ենք myyerevan.am նախագիծը, որը Երևանում կայանալիք իրադարձությունների մասին տեղեկատու է։
(?) Փաստորեն Երևան քաղաքի կառավարման տեխնոլոգիաների կենտրոնը նախագծել է թե՛ Երևանի քաղաքապետարանի կայքը՝ Yerevan.am-ը, թե՛ myyerevan.am տեղեկատվական կայքը։ Իսկ ե՞րբ եք պատրաստվում գործարկել կենտրոնի սեփական կայքը։
(!) Նախատեսում ենք 2012-ի հունվարին գործարկել մեր կենտրոնի կայքը, որտեղ կտեղադրենք մեր իրականացրած և իրականացման փուլում գտնվող բոլոր նախագծերի մասին տեղեկությունները։
(?) 2012-ին բացի պիլոտային ծրագրերի շարունակումից, ի՞նչ նոր նախագծեր է պատրաստվում իրականացնել Երևան քաղաքի կառավարման տեխնոլոգիաների կենտրոնը։
(!) Մենք այժմ ուսումնասիրում ենք քաղաքային տրանսպորտի վճարման միասնական համակարգ ստեղծելու հնարավորությունը, որը մեր հետագա նախագիծն է՝ կապված երևանյան տրանսպորտի բարելավման հետ։ Անհրաժեշտ է, որ Երևանում լինի տոմսերի միասնական վճարման համակարգ, միգուցե քարտային տեսքով։ Նախատեսում ենք, որ լինի կարգավարական կետ, որտեղ կհավաքվի ողջ տեղեկատվությունը՝ որքան քարտ է լիցքավորվել և այլն։ Քաղաքացին հնարավորություն կունենա լիցքավորելու իր քարտը տերմինալների միջոցով։
Այս պահի դրությամբ մենք ուսումնասիրում ենք ուղևորահաշվարկի տեխոնոլգիան։ Անհրաժեշտ է իմանալ, թե կոնկրետ տրանսպորտից օրական քանի մարդ է օգտվում, մի ավտոբուսը քանի ուղևոր է տեղափոխում։ Ուսումնասիրում ենք նաև աշխարհում ընդունված տոմսային համակարգերը։
Բացի դրանից մտածում ենք, ինչպես մեկնարկել փորձարկման փուլը, ինչպես անել, որ արդյունավետ լինի։ Այս ծրագիրը ծախսատար է և ներդրումներ է պահանջում։
2012-ին կիրականացնենք նաև մի շարք այլ ծրագրեր, որոնք կլուծեն քաղաքացիների և քաղաքային տնտեսության խնդիրները նոր տեխնոլոգիաների միջնորդությամբ։
(?) Ի՞նչ միջոցներով է կենտրոնն իրականացնում այս բոլոր նախագծերը։ Որքա՞ն է կազմում կենտրոնի բյուջեն։
(!)Մեր կառույցը ֆինանսավորվում է Երևանի քաղաքապետարանի կողմից։ Թե որքան է կազմում բյուջեն, կոնկրետ չեմ կարող նշել։ Սակայն կան նախագծեր, որոնք մենք իրականացնում ենք մեր խնայած միջոցներով։ Մեկ անգամ եղել է նաև համագործակցություն միջազգային ընկերության հետ։

(?) Большая часть проектов, реализованных вашим центром, относится к сфере транспорта. Какие из них уже завершены, а какие еще находятся на пилотном этапе?
(!) В 2011 году стартовал пилотный этап проекта, контролирующего график движения городского транспорта, в рамках которого в 4 ереванских автобусах были установлены мониторинговые системы GPS, а на 1 из остановок было установлено электронное табло, показывающее график маршрутов. Программа будет продолжена с поступлением новой партии автобусов в Ереван.
Оба проекта были задействованы совместно с компанией “Orange Армения”. На пяти автобусах и пяти автобусных остановках были установлены модемы MyFi компании Orange, обеспечивающие беспроводной Wi-Fi-интернет скоростью 7,2 Мб/с.
Одной из программ сферы транспорта стало размещение на оживленных улицах Еревана камер видеонаблюдения, программа была реализована совместно с Управлением транспорта и компанией “Еревантранс”.
Также на машинах Скорой Помощи и мусороуборочных машинах Коммунального управления были установлены системы GPS. Это позволило контролировать график маршрутов. В 2012 году мы планируем завершить данный проект.
(?) Какие программы могут оказать большее содействие развитию городской экономики?
(!) В одном из лифтов здания в Ереване мы установили автоматизированную систему управления лифтами. Она позволяет оператору в онлайн-режиме следить за работой лифта, выяснить, есть ли в нем пассажиры, движется ли он вверх или вниз, выявить технические неполадки и т.д. Кроме того, застрявший в лифте пассажир сможет связаться с оператором, чтобы тот отправил группу специалистов для решения возникшей проблемы. Эта программа была положительно оценена соответствующим отделом коммунального управления РА.
В 2011 году также была введена экспериментальная система автоматизированного управления внешним освещением города. Цель установления данной системы – экономия электроэнергии, а также предупреждение о возникших проблемах обсуживающей компании. Система работает в онлайн-режиме, автоматически включая и выключая городское освещение. Так на электронной карте города можно увидеть, на какой из линий и сколько фонарей включено. Для завершения пилотного этапа этого проекта еще необходимо около 4-5 месяцев работы.
Также на центральных памятниках города и зданиях, имеющих историческое значение, были установлены таблички с QR-кодами. В рамках программы QR-коды были установлены на 39 памятниках и 53 зданиях. Эти коды содержат информацию об истории создания данных памятников, фотографии, видеоролики и др. Пилотный этап программы уже завершен. Она вызвала большой интерес, как среди ереванцев, так и среди туристов. В 2012 году стартует второй этап данной программы.
Мы реализовали ряд программ, направленных на обеспечение общения между гражданами столицы и мэрией Еревана. Можно, например, подать в мэрию онлан-заявление, а также проследить за ходом исполнения работы и т.д. Кроме того, в 2011 году задействован информационный сайт myyerevan.am.
(?) Фактически, сайты мэрии Еревана Yerevan.am и myyerevan разработал "Центр технологий управления города Еревана"? А когда планируете разработать собственный сайт центра?
(!) В январе 2012 года мы планируем запустить наш собственный сайт, где сможем размещать информацию обо всех планируемых и реализуемых проектах.
(?) Кроме продолжения пилотных программ, какие новые проекты планирует реализовать в Ереване в 2012 году "Центр технологий управления города Еревана"?
(!) Мы сейчас рассматриваем возможность введения единой платежной системы городского транспорта. Это наш следующий проект по совершенствованию и благоустройству сферы городского транспорта. Необходимо, чтобы в Ереване существовала единая системы оплаты билетов за проезд. Может и в виде карт. Планируется, что будет открыт пункт, в котором будут собираться все сведения о том, сколько счетов карт пополнено и т.д. Карты можно будет пополнить с помощью терминала.
В данный момент мы изучаем технологию учета пассажиров. Мы должны знать, сколько пассажиров ежедневно пользуется городским транспортом, сколько пассажиров может перевезти данный автобус и т.д. В этом деле необходимо изучить мировой опыт.
В 2012 году мы также реализуем ряд программ, которые смогут решить проблемы граждан и городской экономики посредством новых технологий.
(?) Откуда поступают средства на реализацию подобных программ? Каков бюджет центра?
(!) Нашу структуру финансирует мэрия Еревана. Какой у нас бюджет, не могу сказать, однако некоторые проекты мы реализуем на сэкономленные нами средства. И один раз мы сотрудничали с одной из международных компаний.