Հայտնի ֆինանստիստ Ջորջ Սորոսը հերթական անգամ անհանգստություն է արտահայտել եվրագոտու խնդիրների առնչությամբ, հայտնում է The Wall Street Journal-ը: Սորոսի խոսքով, եթե շուտափույթ միջոցներ չձեռնարկվեն, ապա եվրոն առաջիկայում կդադարի գոյություն ունենալուց:
Նա ընդգծել է, որ եվրագոտու ներկայիս ճգնաժամը ավելի լուրջ և վտանգավոր է, քան 2008թ ֆինանսական սնանկացման սպառնալիքը: Ըստ նրա, եթե եվրոն դադարի գոյություն ունենալուց, դա կհանգեցնի հենց ԵՄ քայքայմանը և անդառնալի այնպիսի հետևանքների, իչպիսիք են համաշխարհային ֆինանասկան համակարգի փլուզումը:
Հարկ է ընդգծել, որ Սորոսն առաջին անգամ չէ, որ նախազգուշացնում է եվրոյի անխոիսափելի կործանման մասին: Նրա կարծիքով, եվրագոտին հենց սկզբից էլ անհաջողության էր դատապարտված: Ընդհանուր արժույթի ներմուծումից հետո անհրաժեշտ էր ստեղծել ավելի նեղ քաղաքական միություն, ինչպիսին է Եվրոպայի Միացյալ Նահանգները, սակայն այն այդպես էլ չառաջացավ: Եվրագոտին ունի իր կենտրոնական բանկը, սակայն չկա ընդհանուր գանձարան և միասնական պետական քաղաքականություն: Եվրոյի առաջացումը հանգեցրեց նրան, որ եվրոպական երկրների տնտեսական զարգացման մակարդակում տարբերություններն ավելի ցայտուն դարձան:
Նախորդ տարվա հոկտեմբերին Սորոսը մի շարք հայտնի եվրոպական քաղաքագետների և տնտեսագետների հետ բաց նամակ էր հղել Բրյուսելին: Նամակի հեղինակները, որոնց թվում էին Գերմանիայի ֆինանսների նախկին նախարար Հանս Էյխելը, Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախկին նախարար Բերնար Քուշները, Ֆինլյանդիայի նախկին նախագահ Մարթի Ահթիսաարին և ՆԱՏՕ-ի նախկին պետքարտուղար Ջորջ Ռոբերտսոնը, առաջարկել են ստեղծել ԵՄ ֆինանսների ընդհանուր նախարարություն և մի շարք այլ միջոցներ ձեռք առնել:

Знаменитый финансист Джордж Сорос в очередной раз выразил обеспокоенность проблемами еврозоны, сообщает The Wall Street Journal. По словам Сороса, если не предпринять срочных мер, то евро в ближайшем будущем прекратит существование.
Он подчеркнул, что нынешний кризис еврозоны является более серьезным и опасным, чем финансовый крах 2008 года. По его словам, если евро прекратит свое существование, то это приведет к распаду самого ЕС и необратимым последствиям вроде краха всей мировой финансовой системы.
Следует отметить, что Сорос уже не в первый раз предупреждает о неминуемом крахе евро. По его мнению, еврозона была обречена на неудачу с самого начала. После введения единой валюты нужно было создать более тесный политический союз вроде Соединенных Штатов Европы, но он так и не появился. У еврозоны есть свой центральный банк, но нет общего казначейства и единой фискальной политики. В результате появление евро привело к тому, что разница в уровне экономического развития европейских стран только выросла.
В октябре прошлого года Сорос вместе с рядом известных европейских политиков и экономистов написал открытое письмо в Брюссель. Его авторы, в числе которых были экс-министр финансов Германии Ганс Эйхель, бывший глава МИД Франции Бернар Кушнер, экс-президентом Финляндии Марти Ахтисаари и бывший генсек НАТО Джордж Робертсон, предложили создать единое министерство финансов ЕС и ряд других мер.