Մինչև 2012-ի տարեվերջ բոլոր սմարթֆոնների և պլանշետային սարքերի համար համատեղելի կլինի USB 3.0 միկրոUSB միակցիչը (connector), որի շնորհիվ տվյալների փոխանցումը կդառնա ավելի արագ, քան USB 2.0-ով։
USB 3.0-ն մոտավորապես 10 անգամ ավելի արագ է աշխատում, քան USB 2.0-ը։ USB 3.0-ի փոխանցման արագությունն է 625Մբ/վ, իսկ USB 2.0-ի փոխանցման արագությունը կազմում էր առավելագույնը 60 Մբ/վ։ Այս մասին հաղորդում է Mashable-ը։
«Նախկինում 15 րոպեում փոխանցվող ֆայլն այժմ փոխանցվում է 1 րոպե 10 վայրկյանում»,-ասել է USB Implementers Forum-ի տեխնիկական տնօրենը CES 2012 ցուցահանդեսի ժամանակ։

9 Январь 2012 - 13:45 AMT
Уже к концу 2012 года коннектор микро-USB будет совместим со всеми смартфонами и планшетами, благодаря чему передача данных будет производиться намного быстрее, чем с USB 2.0.
USB 3.0 работает примерно в десять раз быстрее, чем USB 2.0. Скорость передачи данных USB 3.0 – 625 Мб/с, а у USB 2.0 она составляет 60 Мб/с. Об этом сообщает Mashable.
“Файл, который в прошлом удавалось передать за 15 минут, теперь можно передать за 1 минуту 10 секунд”, – сказал технический директор USB Implementers Forum во время выставки CES 2012.