2010թ. համեմատ գնաճը Հայաստանում 2011թ. բավականին «մեղմ» էր, քանի որ սպառողական շուկայում կտրուկ տատանումներ չեն գրանցվել: Այդ մասին հունվարի 11-ին Երևանում հայտարարել է ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության գների վիճակագրության եւ միջազգային համադրումների բաժնի պետ Գուրգեն Մարտիրոսյանը: Նա հիշեցրել է 2010թ. մի քանի կտրուկ գնաճային իրողություններ, մասնավորապես, հավկիթի գների աճը 2010թ. ավարտին, երբ արհեստական դեֆիցիտի պայմաններում 1 ձվի գինը նախատոնական օրերին աճել էր երկու անգամ: Այնուամենայնիվ, 2011թ. դեկտեմբերի երրորդ տասնօրյակում, նախատոնական օրերին գնաճ է գրանցվել ներկրվող բանջարեղենի շուկայում, մասնավորապես աճել են պոմիդորի և վարունգի գները:
Ինչպես ասել է մասնագետը, նոյեմբերի համեմատ դեկտեմբերին սպառողական գներն աճել են 2,5 տոկոսով: Հաշվետու շրջանում պարենամթերքի գներն աճել են 4,4 տոկոսով, ոչ պարենային ապրանքներինը՝ 0,5 տոկոսով, իսկ ծառայությունների ոլորտի սակագները՝ 0,1 տոկոսով:
Գուրգեն Մարտիրոսյանը հավելել է, որ դեկտեմբերին 2011թ. նոյեմբերի համեմատ բոլոր քաղաքներում սպառողական գներն աճել են 1,6-3,4 տոկոսով, իսկ մայրաքաղաքում գնաճը կազմել է 2,5 տոկոս, «ինչը միջին ցուցանիշ է հանրապետությունում»:
Գնաճը 2011թ, դեկտեմբերին 2010թ. դեկտեմբերի համեմատ կազմել է 4,7 տոկոս, այդ թվում պարենային ապրանքների գծով՝ 5,8 տոկոս, ոչ պարենային՝ 4,3 տոկոս, ծառայությունների ոլորտում՝ 2,9 տոկոս: Գնաճի միջին մակարդակը 2011թ. կազմել է 7,7 տոկոս:

По сравнению с 2010 годом инфляция в Армении в 2011 году была достаточно «мягкой», поскольку на потребительском рынке республики не было зафиксировано резких скачков. Об этом 11 января на пресс-конференции в Ереване сказал начальник отдела статистики цен Национальной статистической службы республики Гурген Мартиросян. В связи с этим он напомнил ряд случаев реальных инфляционных изменений в 2010 году, в частности, резкое повышение цен на яйца в конце 2010 года, когда в результате искусственного дефицита стоимость 1 шт. этого продукта в предновогодний период увеличилась вдвое. Тем не менее, в последней декаде декабря 2011 года в преддверии новогодних праздников со стороны Нацстатслужбы был зафиксирован рост цен на импортируемые овощи, такие как помидоры и огурцы.
Как сообщил специалист, в декабре по сравнению с ноябрем индекс потребительских цен вырос на 2,5%. При этом за отчетный период цены на продовольственные товары увеличились на 4,4%, цены на непродовольственные товары – на 0,5%, а цены на тарифы в сфере услуг – на 0,1%.
Гурген Мартиросян добавил, что в декабре по отношению к ноябрю 2011 года во всех исследуемых городах страны потребительские цены выросли на 1,6-3,4%, а в столице инфляция за отчетный период составила 2,5%, «что является средним показателем по республики».
Инфляция в декабре 2011 года в Армении по сравнению с декабрем 2010 года составила 4,7%, в том числе по линии продовольственных товаров – 5,8%, непродовольственных – 4,3%, а в сфере услуг – 2,9%. Средний уровень инфляции в 2011 году составил 7,7%.