Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը Հայաստանի Ռոբոտների բաց առաջնության (ԱրմՌոբոտիքս) շրջանակում 2012թ.-ին հայտարարում է «Անօդաչու թռչող սարքեր» մրցույթը, տեղեկացնում են ԻՏՁՄ մամլո ծառայությունից։ Մասնակիցների առջև դրված խնդիրն է նախագծել ու պատրաստել այնպիսի թռչող սարքեր, որոնք թռիչքի ընթացքում կուսումնասիրեն տարածքը, կհասկանան տեղորոշման համար նախատեսված նշանները, առցանց կուղարկեն պատկերներ, կգտնեն հատուկ նշանատեղը, նշանատեղին կնետեն մինչև 300գ բեռ և կվերադառնան մեկնարկի կետ:
Ռոբոտը կարող է ունենալ կառուցման ցանկացած տեսակ` VTOL (ուղղահայաց թռիչք և վայրէջք), CTOL (սովորական թռիչք և վայրէջք), STVOL (կարճ թռիչք և վայրէջք) և այլն: Ռոբոտի թռիչքը և վայրէջքը կարող է կատարվել թե՛ ավտոմատ, թե՛ հեռակառավարմամբ:
Մրցույթին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է գրանցվել հունվարի 13-ից մարտի 12-ը և 10 օր անց ներկայացնել ռոբոտի ամբողջական նախագիծը և կոնցեպտը: ԻՏՁՄ-ն ռոբոտ պատրաստելու համար անհրաժեշտ մասեր կտրամադրի այն 5 թիմերին, որոնք կներկայացնեն ռոբոտի լավագույն կոնցեպտը: Մրցույթին կարող են մասնակցել նաև թիմեր, որոնք նախօրոք գրանցված չեն եղել, բայց ունեն պատրաստ ու մրցույթի պայմաններին համապատասխան ռոբոտ:
Մրցույթի կազմակերպիչն է Ինֆորմացիոն ԻՏՁՄ-ն, գլխավոր հովանավորն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը, տեխնիկական հովանավորը` ԱրթինՎարուժան ընկերությունը, աջակիցները` ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնը:

Союз предприятий информационных технологий (СПИТ) в рамках Открытого первенства робототехники “АрмРоботикс” в 2012 году объявляет конкурс “Беспилотники”, сообщают в пресс-службе СПИТ.
Задача участников конкурса – спроектировать и собрать летательные аппараты, которые во время полета будут изучать местность, понимать знаки, предназначенные для ориентировки на местности, будут фотографировать и отправлять снимки в онлайн-режиме, смогут найти цель, бросить в нее груз до 300 г и вернуться на точку отсчета. У робота может быть любой вид строения – VTOL (вертикальный взлет и посадка), CTOL (обычный взлет и посадка), STVOL (короткий взлет и посадка) и другие. Взлет и посадка робота могут осуществляться и автоматически, и дистанционно.
Для участия в конкурсе необходимо зарегистрироваться с 13 января по 12 марта и в течение 10 дней после регистрации представить полноценный проект и концепт робота-беспилотника.
СПИТ предоставит необходимые для сборки робота детали тем 5 командам, которые представят лучшие концепты. В конкурсе могут принять участие и команды, которые заранее не зарегистрировались, но у них есть готовый и соответствующий требованиям конкурса робот.
Организаторы конкурса – СПИТ, генеральным спонсором выступила компания “ВиваСелл-МТС”. Техническая поддержка – компания “Артин Варужан”. Содействие конкурсу оказывают Министерство обороны РА и “Инновационный центр Microsoft”.