16 Հունվար 2012 - 05:27 AMT
Ռուսական միջմոլորակային «Ֆոբոս-Գրունտ» տիեզերական կայանի բեկորներն ընկել են Խաղաղ օվկիանոսը, հայտարարել է ՌԴ ՊՆ ներկայացուցիչը: Նա հղում է արել ՕՏՊ (օդա-տիեզերական պաշտպանություն) զորքերի տիեզերական իրավիճակի հետախուզման գլխավոր կենտրոնի տվյալներին: Ըստ կենտրոնի մասնագետների, «անկումը պետք է տեղի ունենար Երևանի ժամանակով 21:45-ին (17.45 GMT ) Խաղաղ օվկիանոսի տարածքում»:
Միևնույն ժամանակ, ՌԻԱ Նովոստին մեջբերում է հրթիռատիեզերական բնագավառի աղբյուրը, որը, հայտնել է, թե բեկորներն ընկել են Ատլանտյան օվկիանոսը:
Կայանի հնարավոր անկման վայր էր համարվում գրեթե ողջ Հարավային Ամերիկան, Եվրոպան, հյուսիս-արևմտյան Աֆրիկան, Օվկիանիան և Ավստրալիան: Անկումից մի քանի ժամ առաջ «Ռոսկոսմոսը» հայտարարեց, թե «Ֆոբոս-գրունտը» կընկնի Ատլանտյան օվկիանոսի հարավային մասում, մայրցամաքային Արգենտինայի ու Ֆոլկլենդյան կղզիների տարածքում:
«Ֆոբոս-գրունտի» վթարի պատճառների հետաքննումը վերահսկում է փոխվարչապետ Դմիտրի Ռոգոզինը: «Վթարի պատճառների հետաքննությունը կվերահսկեմ անձամբ»,-գրել է Ռոգոզինը:
«Սպասում եմ Ռոսկոսմոսի զեկույցին վթարի պատճառների մասին, հակահերոսների անուններին, ինչպես նաև մինչև 2030թ. տիեզերական ոլորտի զարգացման հեռանկարները»,-հավելել է Դմիտրի Ռոգոզինը: Տիեզերական գործակալության կայքում հրապարակվել է կայանի տեղաշարժման քարտեզը՝ անկման հնարավոր վայրի նշումով: Դա Ատլանտյան օվկիանոսի կենտրոնական մասն է:

16 Январь 2012 - 05:27 AMT
Обломки российской межпланетной космической станции "Фобос-Грунт" упали в Тихий океан, заявил представитель Министерства обороны России.
Он сослался на данные Главного центра разведки космической обстановки войск ВКО (воздушно-космической обороны). Согласно расчетам специалистов центра, "падение фрагментов аппарата "Фобос-Грунт" должно было произойти в 21:45 по ереванскому времени [17.45 GMT] в акватории Тихого океана".
В то же время РИА Новости цитирует источник в ракетно-космической отрасли, который, со ссылкой на данные российских баллистиков, сообщает, что обломки аппарата упали в Атлантическом океане.
В зоне возможного падения станции находились почти вся Южная Америка, Европа, Северо-Запад Африки, Азия, Океания и Австралия. В последние часы перед падением Роскосмос заявлял, что "Фобос-Грунт" упадет в южной части Атлантического океана, в районе континентальной Аргентины и Фолклендских (Мальвинских) островов.
Расследование причин аварии "Фобос-Грунта" взял под контроль вице-премьер Дмитрий Рогозин. "Расследование причин аварии Фобос-Грунта беру под личный контроль. 31.01 – совещание на "КБ Химавтоматики" в Воронеже", – написал Рогозин
"Жду от Роскосмоса обещанный доклад о причинах аварий, имена антигероев, а также взгляд на перспективы развития космической отрасли до 2030 года", – добавил Дмитрий Рогозин.
На сайте космического агентства опубликована карта движения станции с указанием места возможного падения – это центральная часть Атлантического океана.