Հայաստանում 2011թ. ընթացքում տնտեսական աճը կկազմի 4,6 տոկոս: Այդ մասին ասվում է Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների նախարարության կողմից 2011 թվականի ընթացքում կատարված աշխատանքների և դրանց արդյունքների մասին հաշվետվության մեջ: Գերատեսչության գնահատմամբ, 2011թ. ՀՆԱ-ի ինդեքս-դեֆլյատորը կկազմի 105.7 տոկոս: Մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն 2011թ. արդյունքներով կկազմի շուրջ 3201 ԱՄՆ դոլար:
Ինչպես նշվում է աղբյուրում, 2011թ. արդյունքներով արդյունաբերության ճյուղի տնտեսական աճին նպաստումը կկազմի 1.7, իսկ ծառայությունների և գյուղատնտեսության ճյուղերինը` 1.6-ական տոկոսային կետ: Անկում կարձանագրվի միայն շինարարության ոլորտում (բացասական նպաստումը տնտեսական աճին` շուրջ 0.7 տոկոսային կետ):
2011թ. պետական բյուջեի եկամուտները (առանց դրամաշնորհային ծրագրերով ստացված միջոցների և արտաբյուջեի) կազմել են 825.36 մլրդ. դրամ` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ աճելով 12.5 տոկոսով: 2011թ. պետական բյուջեի ընդամենը ծախսերը (առանց արտաքին աղբյուրներից ստացված վարկային և դրամաշնորհային ծրագրերով կատարված հատկացումների և արտաբյուջեի) կազմել են 890.1 մլրդ դրամ` նախորդ տարվա նկատմամբ աճելով 6.5 տոկոսով: Պետական բյուջեի պակասուրդը (առանց դրամաշնորհային, վարկային ծրագրերի և արտաբյուջեի) 2011թ. արդյունքներով կկազմի ՀՆԱ-ի 1.7 տոկոսը` նախորդ տարվա 2.9 տոկոսի դիմաց:
Ըստ գնահատականների պակասուրդը ներառյալ դրամաշնորհային, վարկային ծրագրերը կկազմի 3.3 տոկոս, նախորդ տարվա 5 տոկոսի և նախատեսված 3.9 տոկոսի դիմաց:
«Հաշվետու տարվա ընթացքում հարկաբյուջետային քաղաքականությունն ուղղված էր մակրոտնտեսական կայունության և տնտեսական աճի ապահովմանը, որը բնութագրվել է հարկաբյուջետային և դրամավարկային քաղաքականությունների հաշվեկշռված իրականացմամբ»,- նշվում է հաշվետվության մեջ:

16 Январь 2012 - 11:45 AMT
Экономический рост в Армении по итогам 2011 года составит 4,6%. Об этом говорится в отчете, размещенном на официальном сайте Министерства финансов Армении. По оценкам ведомства, индекс-дефлятор ВВП на 2011 год составит 105,7%. При этом объем ВВП на душу населения в 2011 году составит около $3201.
Как отмечается в источнике, сфера промышленности поспособствует экономическому росту Армении на 1.7 п.п., сельскохозяйственная отрасль и сфера услуг – росту на 1.6 п.п. В то же время, спад будет зафиксирован только в сфере строительства, с отрицательным воздействием на экономический рост на 0.7 п.п.
Доходы государственного бюджета Армении (без учета средств, полученных от грантовых программ и внебюджетных средств) за 2011 год составили 825,36 млрд драмов, увеличившись по сравнению с показателем 2010 года на 12,5%, а общие расходы возросли по сравнению с 2010 годом на 6,5%, составив 890,1 млрд драмов. При этом дефицит госбюджета Армении (без учета грантовых, кредитных и внебюджетных программ) за 2011 год составит 1,7% от ВВП, вместо 2,9% за 2010 год.
«В 2011 году налогово-бюджетная политика была направлена на обеспечение экономического роста и макроэкономической стабильности в стране, что обусловлено сбалансированной реализацией налогово-бюджетных и денежно-кредитных политик», – отмечается в отчете.