16 Հունվար 2012 - 16:23 AMT
Անհայտ հաքերների կողմից կոտրվել են կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության, ՆԳՆ և Ադրբեջանի Սահմանադրական դատարանի, իշխող «Ենի Ադրբեջան» կուսակցության, Պետական մաքսային կոմիտեի, Trend գործակալության և մի շարք այլ կայքեր: Ընդհանուր առմամբ հարձակման են ենթարկվել ավելի քան 20 կայքեր:
Ինչպես հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, հաքերները, որոնք ներկայանում են որպես «մահմեդական վեբ-ինժեներներ», լրատվական գործակալություններից մեկին են հղել մի նամակ, որն ունի հետևյալ բովանդակությունը. «Հանուն Ալլահի, ով խափանում է խաբեբաների խորամանկությունները: Արդեն ավելի քան 10 տարի է, ինչ մեդիայի և վեբ-կայքերի որոշ օրգաններ, որոնք նպաստում են ԱՄՆ, Արևմուտքի և Իսրայելի հետախուզությանը, բռնել են սրբազան իսլամի դեմ անարժան պատերազմի ուղին: Իսլամիստ վեբ-ինժեներների խումբը որոշում է կայացրել հակահարված տալ թշնամու վիրտուալ հարձակմանը: Որպես այդ հակահարվածի դրսևորում ընդունեք այն խնդիրները, որոնք կանգնելու են հակաիսլամական կայքերի առջև»:
ՏՏ-մասնագետները սկսել են բացահայտել Ադրբեջանի դեմ կիբերհանցագործությունների աղբյուրները և հաստատել են, որ հարձակումը իրականցվել է Իրանի տարածքում գտնվող համակարգիչներից և ip-հասցեից: Երկուշաբթի զանգվածային հաքերային հարձակման են ենթարկվել իսրայելական «Էլ-Ալի» ավիաընկերության և թելավիվյան արժեթղթերի կայքերը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին` հղելով «Կոլ Իսրայել» ռադիոկայանին:
Ինչպես հաղորդվում է, սերվերների աշխատանքների խաթարումը չի ազդել բորսայական առևտրի վրա, սակայն խնդիրներ է առաջացրել կայքերի աշխատանքում:

Неустановленными хакерами взломаны сайты министерства связи и информационных технологий, министерства внутренних дел и Конституционного суда Азербайджана, правящей партии “Ени Азербайджан”, Государственного таможенного комитета, Совета государственной поддержки НПО при президенте Азербайджана, информагентства Trend и ряда других сайтов.
В общей сложности атаке подверглись более 20 сайтов.
Как сообщают азербайджанские СМИ, эти хакеры, представляющиеся как “веб-инженеры исламисты”, направили в одно из информагентств письмо следующего содержания: “Во имя Аллаха, который срывает хитрости мошенников! Уже больше 10 лет как некоторые органы медиа и веб-сайты, пособничающие разведкам США, Запада и Израиля, вышли на тропу недостойной войны против священного ислама. Защита святостей – долг каждого верующего мусульманина. Группа веб-инженеров исламистов приняла решение дать отпор виртуальной атаке врага. В качестве такого отпора примите проблемы, которые на днях встанут перед антиисламскими сайтами».
IT-специалисты начали выяснять источник кибератаки против Азербайджана и установили, что атака произведена с ip-адреса и с компьютеров на территории Ирана.
Массовой хакерской атаке подверглись в понедельник сайты израильской авиакомпании "Эль-Аль" и тель-авивской биржи ценных бумаг, сообщает РИА Новости со ссылкой на радиостанцию "Коль Исраэль".
Как сообщается, сбой в работе серверов не повлиял на биржевые торги, однако вызвал перебои в работе сайтов.