Սիրիայում և Իրանում իրավիճակի ապակայունացման ֆոնի վրա դիտվում է այնտեղի հայ համայնքների հետաքրքրության ակտիվացում Հայաստանում անշարժ գույք ձեռք բերելու ուղղությամբ: Այդ մասին հունվարի 17-ին Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է «Ակցեռն» անշարժ գույքի գործակալության նախագահ Հակոբ Բաղդասարյանը: «Ներկայումս այդ համայնքների մասնակցությունը Հայաստանի անշարժ գույքի շուկային կազմում է 10-15 տոկոս»,-ասել է նա:
Մասնագետը նման հետաքրքրությունը բացատրում է նրանով, որ այնտեղ բնակվող քաղաքացիները բարձր են գնահատում Հայաստանի պոտենցիալը` սահմանների մոտ լինելու տեսանկյունից և ելնելով մարդու ազատության գործոնից: Բաղդասարյանի խոսքով, նման պոտենցիալի մասին կարծիքը, մասնավորապես Իրանի քաղաքացիների մոտ, ձևավորվել է զբոսաշրջային բազմաթիվ այցելությունների արդյունքում:
Այս առնչությամբ «Ակցեռն» անշարժ գույքի գործակալության նախագահը հավելել Է, որ անշարժ գույքի պահանջարկի մեծացումը կհանգեցնի այս շուկայում գների բարձրացման:
Բացի այդ, ինչպես հաղորդում է մասնագետը, Բեյրութում անշարժ գույք ունեցող Հայաստանի քաղաքացիների 50 տոկոսը կորցրել է այն: Իսկ ԱՄԷ-ի հետ սերտ բիզնես-հարաբերությունների մասին, ըստ նրա, վկայում են շաբաթական 8 անգամ իրականացվող ուղիղ չվերթերը:

17 Январь 2012 - 09:41 AMT
На фоне нестабильной ситуации в Сирии и Иране наблюдается активизация интересов проживающих там армянских общин к недвижимости в Армении. Об этом 17 января на пресс-конференции в Ереване сообщил президент корпорации недвижимости «Акцерн» Акоп Багдасарян. «На данный момент доля участия этих общин на рынке недвижимости Армении составляет 10-15%», – сказал он.
Такой интерес специалист объясняет и тем, что проживающие там граждане высоко оценивают потенциал Армении с точки зрения близости границ и исходя из фактора свободы человека. По словам Акопа Багдасаряна, мнение о таком потенциале, в частности у граждан Ирана, складывается на основе неоднократных туристических посещений.
В связи с этим президент корпорации недвижимости «Акцерн» добавил, что рост спроса на недвижимость со стороны граждан, проживающих в странах с нестабильной политической и экономической ситуацией, приведет к росту цен на этом рынке.
Помимо этого, как сообщил специалист, как минимум 50% потеряли граждане Армении, имеющие недвижимость в Бейруте. А о наличии тесных бизнес-отношений с ОАЭ, по его словам, свидетельствуют прямые рейсы с частотой 8 раз в неделю.