17 Հունվար 2012 - 10:08 AMT
Հայաստանի անշարժ գույքի շուկայում վերջին 2 տարում կտրուկ տատանումներ չեն արձանագրվել: Այդ մասին հունվարի 17-ին Երևանում լրագրողներին է հայտարարել «Ակցեռն» անշարժ գույքի կորպորացիայի նախագահ Հակոբ Բաղդասարյանը: Ըստ նրա, նման իրավիճակը պայմանավորված է կայունությամբ աշխատուժի և շինանյութերի շուկաներում, ինչպես նաև Հայաստան փոխանցվող դրամական փոխանցումների աննշան տատանումներով: Ընդհանուր առմամբ, ըստ Բաղդասարյանի, կայունությանը անշարժ գույքի շուկայում 2-3 տարի անց կհաջորդի գների աճը:
Ինչպես հայտնել է մասնագետը, մայրաքաղաքում 1 քմ համար նվազագույն գինն այսօրվա դրությամբ Սովետաշենում է՝ 300-600 դոլար, իսկ առավելագույնը՝ 800-2500 դոլար Կենտրոնում: Մարզերում գները տատանվում են առաջարկից ու պահանջարկից կախված: Նա հավելել է, որ հետաքրքրությունը էլիտար բնակարնների հանդեպ նվազում է: Անդրադառնալով սեզոնային ակտիվությանը՝ «Ակցեռն» անշարժ գույքի կորպորացիայի նախագահը նշել է, որ ակտիվություն է նկատվում ձմռանը, երբ վերադառնում են արտագնա աշխատանքի մեկնողները, պասիվություն՝ ամռանը, երբ մարդիկ արձակուրդ են գնում:
Անդրադառնալով Հյուսիսային պողոտայի չբնակեցված բնակարաններին՝ Բաղդասարյանն ասել է, որ նրանց սեփականատերերը հիմնականում սփյուռքահայեր են ՌԴ-ից, ԱՄՆ-ից և այլ երկրներից, բացի այդ, նրանք մի քանի բնակարան ունեն:
Ըստ պաշտոնական վիճակագրության, 2011թ. նոյեմբերին անշարժ գույքի հետ գործարքների քանակը կազմել է 17 009՝ ավելանալով 6 տոկոսով հոկտեմբերի համեմատ: Ընթացիկ տարվա նոյեմբերին, նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ, Երևանում 1 քմ բնակմակերեսի միջին շուկայական գինը նվազել է 6,9 հազար դրամով, կամ 2,6 տոկոսով:

На рынке недвижимости Армении за последние 2 года не наблюдалось резких колебаний. Об этом 17 января на пресс-конференции в Ереване сообщил президент корпорации недвижимости «Акцерн» Акоп Багдасарян. По его словам, такая ситуация обусловлена стабильностью на рынках рабочей силы и материалов, а также незначительными изменениями поступающих в Армению трансфертов. В целом же, по прогнозам Акопа Багдасаряна, после стабилизации, спустя 2-3 года на рынке недвижимости Армении будет отмечен рост цен.
Как сообщил специалист, наименьшая средняя цена за 1 кв. м в столице на сегодняшний день составляет порядка $300-600 – административный район Советашен, а наивысшая за 1 кв. м $800-2500 – в центральном административном районе, цены же в областях страны колеблются в зависимости от спроса и предложения. В связи с этим он добавил, что интерес к элитарным квартирам идет на спад. Касаясь сезонной активизации на рынке, президент корпорации недвижимости «Акцерн» отметил, что она наблюдается в зимние месяцы, когда представители Диаспоры возвращаются на родину, а пассивными – месяца летнего отпуска.
Касаясь пустующих квартир на элитарном «Северном проспекте» в столице, Акоп Багдасарян привел несколько факторов: владельцы их из Диаспоры и проживают в основном в России, США и других странах, помимо этого каждый из них имеет по несколько квартир.
Согласно официальной статистики, число сделок с недвижимостью в Армении в ноябре 2011 года составило 17 009, увеличившись примерно на 6% по сравнению с октябрем. В ноябре текущего года, по сравнению с тем же месяцем прошлого года, средняя рыночная цена 1 квадратного метра квартир в столице Армении снизилась на 6,9 тыс. драмов, или же на 2,6%.