«Հայաստանում չկա որևէ տնտեսվարող սուբյեկտ, որը տարվա ընթացքում չունենա բացթողումներ կամ որևէ խախտում կատարած չլինի»,- հունվարի 18-ին Երևանում մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտնել է Հայաստանի կառավարությանն առընթեր Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արմեն Ալավերդյանը: Խոսքը, մասնավորապես, գնում է այն մասին, որ տնտեսվարող սուբյեկտները միշտ չէ, որ տրամադրում են կտրոնները, ինչի համար պետք է տուգանվեն առաջին անգամ 150 հազ դրամով, երկրորդ դեպքում` 300 հազ. դրամով (և 5 օրով գործունեության դադարեցմամբ), երրորդ դեպքում` 600 հազ դրամով (և 10 օրով գործունեության դադարեցմամբ):
Լրատվամիջոցներում տեղեկատվություն է հայտնվել այն մասին, որ մայրաքաղաքի «Մոսկվիչկա» սուպերմարկետում հսկիչ դրամարկղային սարքերով կտրոն չեն տրամադրում:
Ինչպես հաղորդել է Արմեն Ալավերդյանը, «թեժ գծով» Պետկոմիտեն քաղաքացիներից բողոքներ է ստանում այն առնչությամբ, որ այս կամ այն տնտեսվարող սուբյեկտը կտրոն չի տրամադրում, այդ դեպքում կառույցի աշխատակիցներն արձագանքում են բողոքներին և տեղում արձանագրում նման դեպքերը:
Այս կապակցությամբ Արմեն Ալավերդյանը սուպերմարկետների ներկայացուցիչներին կոչ է արել ավելի զգոն լինել, քանի որ ներմուծված փոփոխությունների համաձայն երկրորդ անգամ կտրոն չտրամադրելու դեպքում տնտեսվարող սուբյեկտները պետք է տուգանք վճարեն հաշվետու ժամանակահատվածի շահույթի 2% չափով:

«В Армении нет ни одного хозсубъекта, который бы в год не допустил бы упущений или не совершил бы какого-либо нарушения», – заявил 18 января на пресс-конференции в Ереване заместитель председателя Государственного комитета по доходам при правительстве Армении Армен Алавердян. Речь, в частности, идет о том, что хозяйствующие субъекты не всегда выдают чеки, за что должны быть оштрафованы при первом случае на 150 тыс. драмов, при втором случае – на 300 тыс. драмов (с приостановлением деятельности на 5 дней), в третьем случае – на 600 тыс. драмов (с приостановлением деятельности на 10 дней).
В СМИ появилась информации о том, что в столичном супермаркете «Москвичка» не выдают чеков по контрольно-кассовым аппаратам.
Как сообщил Армен Алавердян по «горячей линии» в Госкомитет поступают жалобы от граждан относительно того, что тот или иной хозсубъект не выдает чеки, в этом случае сотрудники структуры реагируют на заявления и на месте фиксируют такие случаи.
В связи с этим Армен Алавердян призвал представителей супермаркетов быть более бдительными, поскольку согласно внесенным законодательным изменениям эти хозсубъекты должны будут в случае невыдачи чеков во второй раз уплатить штраф в размере 2% от выручки за отчетный период.