18 Հունվար 2012 - 10:42 AMT
Այսօր ԱՄՆ Կոնգրեսի ստորին պալատում SOPA-ի հերթական քննարկման ժամանակ պետք է նաև ելույթ ունենար Reddit ինտերնետ-ընկերության համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանը, սակայն նրա ելույթը չեղյալ են հայտարարել։«Պայքարը դեռ չի ավարտվել»,-ասել է Ալեքսիս Օհանյանը TechCrunch հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում։
Reddit-ը Wikipedia-ի և մի շարք այլ կայքերի հետ միասին նույնպես դադարել է գործել որպես օրինագծի դեմ պայքարի նշան։ Ըստ Ալեքսիս Օհանյանի, այս օրինագիծը ապացուցում է, որ կա սխալ ըմբռնում այն մասին, թե ինչպես են աշխատում տեխնոլոգիաները:
Նյու Յորքում և Սան Ֆրանցիսկոյում SOPA –ի դեմ պայքարողները դուրս կգան ցույցի։
Կոնգրեսի ստորին պալատում SOPA-ի քննարկմանը զուգահեռ վերին պալատում կայանալու է SOPA-ի նման մեկ այլ՝ PIPA օրինագծի քննարկումը։
SOPA օրինագիծը ենթադրում է կոշտ միջոցների կիրառում հենային ռեսուրսների դեմ, որը պարտավորեցնում է ինտերնետ ընկերություններին չհամագործակցել վերջիններիս հետ կատավարության կամ սեփականատերերի պահանջով։ Այս օրինագծի դեմ դուրս են եկել Wikipedia-ն, Google-ը, Yahoo!-ն, eBay-ը, Facebook-ը և այլ ինտերնետ ընկերություններ։

18 Январь 2012 - 10:42 AMT
18 января во время очередного обсуждения законопроекта SOPA в нижней палате Конгресса США должен был выступить сооснователь Интернет-компании Reddit Алексис Оганян, однако его выступление не состоялось. В интервью TechCrunch Алексис Оганян заявил, что “борьба не окончена”.
Компания Reddit наряду с Wikipedia и еще несколькими сайтами временно прекратила свою работу в знак протеста против принятия злосчастного законопроекта.
По словам Алексиса Оганяна, этот законопроект доказывает непонимание многими того, как работают технологии. В Нью-Йорке и Сан-Франциско противники законопроекта организуют митинги.
Согласно SOPA, любая Интернет-компания обязана по требованию правообладателя прекратить предоставление услуг ресурсу, обвиняемому в пиратстве, и исключить с ним любое взаимодействие.