18 Հունվար 2012 - 11:43 AMT
Պետեկամուտների կոմիտեի փոխնախագահը խնդիր չի տեսնում հարկեր/ՀՆԱ ցուցանիշների հարաբերակցության աճի մեջ
2011թ Հայաստանի Պետական եկամուտների կոմիտեին հաջողվեց ապահովել հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցության ցուցանիշի փաստացի աճ` մոտ 17 տոկոս, հունվարի 18 Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է պետական կառույցի փոնախագահ Արմեն Ալավերդյանը: Ընդ որում, նա նկատել է, որ տվյալ ցուցանիշի ապահովումը զարգացած երկրների ցուցանիշի հետ համեմատած, մեծամասամբ կախված է դրա հաշվարկման մեթոդներից, և «ես դրա աճի ապահովման հարցում խնդիրներ չեմ տեսնում»:
Պետական կոմիտեի ներկայացուցիչը չի բացառել, որ 2012-ին կարող է չհաջողվել ապահովել հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցության ցուցանիշների փաստացի աճ: «Միշտ չէ, որ հաջողվում է ապահովել այդ ցուցանիշի փաստացի աճ, քանի որ երկրի էկոնոմիկան աճում է, և առաջնային ոլորտների, օրինակ, գյուղատնտեսության ոլորտի հաշվին, որտեղ չի ապահովվում հարկերի մեծացում, չի հաջողվում դա իրականացնել»,-մեկնաբանել է նա: Այս համատեքստում Ալավերդյանը հավելել է, որ 2013 թ-ից սկսած, այդ ցուցանիշում կարտացոլվեն նաև պարտադիր սոցվճարումները, և «մենք միանշանակորեն կփոփոխոնք հարկեր/ՀՆԱ հարաբերակցության ցուցանիշները մինչև 20 տոկոս»:

В 2011 году Госкомитету по доходам при правительстве Армении удалось обеспечить рост фактического показателя соотношения налоги/ВВП – более 17%, заявил 18 января на пресс-конференции в Ереване заместитель председателя госструктуры Армен Алавердян. При этом он отметил, что обеспечение данного показателя на уровне показателя развитых стран во многом зависит от методов его исчисления, и «я не вижу проблем в обеспечении его роста».
Представитель Госкомитета не исключил, что в 2012 году может и не удастся обеспечить рост фактический показатель соотношения налоги/ВВП. «Не всегда удается обеспечить фактический показатель соотношения налоги/ВВП, поскольку экономика страны растет, в том числе, и за счет приоритетных сфер, например, сельского хозяйства, где не обеспечивается увеличение налоговых сборов», – пояснил он. В этом контексте Армен Алавердян добавил, что с 2013 года в этом показателе найдут отображение и обязательные соцвыплаты, и «мы однозначно перевалим показатель соотношения налоги/ВВП в 20%».